Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 8 - Borbarátok

e-világ

Borbarátok

Az evangélikus egyház támogatását élvező termelői csoportot alakítottak Kiskőrösön

Borbarátok
"Utazásaim egyik legfőbb tapasztalata volt, hogy van borország és van pálinkaország. Eszerint van bornép és pálinkanép. (...) A bornépek a görögök, a dalmátok, a spanyolok, az etruszkok, az igazi borvidékeken az olaszok, a franciák és a magyarok." Hamvas Béla: A bor filozófiája Magyarország huszonkét borvidéke közül a kunsági a legnagyobb. Ezen a területen fekszik a 15 600 lelket számláló Kiskőrös városa is, ahol négyezer család szőlőtermesztéssel keresi meg a mindennapi kenyérre valót. A helyi evangélikus közösség - Lupták György lelkésszel az élén - úgy gondolta, hogy a közelgő uniós csatlakozásra való tekintettel maga is segíteni igyekszik az itt élő embereket. Ennek jegyében szorgalmazta a gazdákat összefogó és támogató, úgynevezett termelői csoport létrehozását is. A Kőrös-Bor-Ász nevet viselő szervezet alakuló ülését február 14-én az evangélikus imaházban tartották.

Valentin napjának délelőttjén immár negyedik alkalommal gyülekeztek az érdeklődők a kiskőrösi imaházban, hogy vincellérszemináriumon vegyenek részt. A rendezvényre - az Initiativa Protestáns Vállalkozói Egyesület meghívására - két német vendég is ellátogatott: dr. Hartmut Töter agrárközgazdász és mezőgazdasági vállalkozó, valamint Otto Schätzel. A Rheinland-Pfalz tartományból érkezett előadó - aki maga is szőlősgazda, emellett pedig egy szaktanácsadással és képzéssel foglalkozó borászati kutatóintézet vezetője - színes és érdekes referátumában azt hangsúlyozta, hogy a minőségi termelés a jövő útja. Ennek nélkülözhetetlen része az, hogy bízzunk önmagunkban, egymásban, és a partnereink is bízzanak bennünk. Ugyancsak fontos az önmagunkkal és partnereinkkel szembeni becsületesség.

A beszámolót követő ebédszünetben Lupták György lelkész lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy két éve állnak kapcsolatban az Initiativa Protestáns Vállalkozói Egyesülettel, amely a német mintát követve evangélikus kezdeményezésre jött létre azzal a céllal, hogy a továbbképzést és a vállalkozók egymás közti kapcsolatteremtését segítse. A tavaly novemberben - szintén a kiskőrösi imaházban - tartott, általuk szervezett vincellérszemináriumra meghívott előadók világossá tették: ha a térség gazdái nem fognak össze, nem tudnak megfelelni az uniós piac elvárásainak.

A kiskörősi gyülekezet lelkipásztora fontosnak tartotta és tartja, hogy a helyi evangélikus közösség - melynek tagjai közül sokan szintén szőlőtermesztésből élnek - se menjen el szó nélkül e mellett a kérdés mellett. Azt szerette volna elérni, hogy legyen egy olyan - az evangélikus egyház által is támogatott - társaság, amely a gazdák érdekeit képviseli, az ő javukat szolgálja. Az is egyfajta misszió - hangsúlyozta -, ha az egyház tevőlegesen is részt vállal a helyi közösség életének és sorsának alakításában.

E cél elérése érdekében Kiskőrösön már megtették az első lépést. Február 14-én az evangélikus imaházban a jelen lévő kiskőrösi, akasztói és soltvadkerti gazdák - akik előzőleg már aláírták a belépési nyilatkozatot - elfogadták a szervezet alapszabályát, és megválasztották a felügyelőbizottság és az igazgatótanács tagjait is.

Gazdag Zsuzsanna