Egyházunk egy-két hete
Demonstráció az Oktatási Minisztérium előtt
A demonstrálók célja az volt, hogy felhívják az oktatási miniszter, a kormány és az egész közvélemény figyelmét arra, hogy a hitüket megvalló emberek, az egyházi iskolába járó gyermekek, az ott dolgozó pedagógusok és munkatársaik – a magyar alkotmányban lefektetett elvek szerint – egyenrangúak minden más állampolgárral. A tanulás és a szabad iskolaválasztás alapvető jog, ennek alapján az állami finanszírozás nem ajándék.
A 2005. évi költségvetés tervezete nem biztosított mindenben egyenlő finanszírozást. A különböző számításokkal rendre az egyházi oktatás túlfinanszírozását próbálták bizonygatni, ugyanakkor különböző sajtófórumok igyekeztek az egyházi iskolarendszert lejáratni, pedig statisztikai kimutatások alapján az egyházi iskolák közül tizenöt-húsz szerepel a száz legjobb között. Szót kellett tehát emelni a magyar közoktatás értékes, világszerte elismert és bizonyított hagyományainak megőrzéséért.
A demonstráción Uzsalyné dr. Pécsi Rita igazgatónő a művészeti nevelés emberformáló erejéről beszélt. Hoppál Péter igazgató azt mutatta be, hogy az egyházi iskolákban miként lehet a tudás átadása mellett megismertetni a gyermekekkel a tudás forrását, a teremtő Istent. Máraligeti Károlyné – mint szülő – előadásában azt hangsúlyozta, hogy az egyházi iskola nemcsak biztonságos hely a gyermek számára, hanem a családi nevelés megerősítését és elmélyítését is segíti. Csák Lajos igazgató a kistérségi iskolák fontos, környezetet formáló, a hátrányos helyzetű régiók felemelését is szolgáló feladatát hangsúlyozta. Hoffmann Rózsa, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Pedagógiai Intézetének intézetvezető egyetemi docense megrázó erejű beszédében a magyar közoktatás mint nemzeti sorskérdés hiányosságait, problémáit sorolta pontokba szedve. Az együttlétet dr. Pápai Lajos győri megyés püspöknek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia iskolabizottsága elnökének a beszéde zárta. A demonstráció végén az előadók petíciót nyújtottak át az OM képviselőjének.
A költségvetési törvény végszavazása december 20-án megtörtént. Bár az eredeti beadvány sok ponton módosult az egyházak és az egész közoktatás javára, iskoláink jövőre mégis kevesebb egyházi kiegészítő támogatást fognak kapni, és így is vannak normatívák, amelyek nem járnak nekünk. Intézményeink nehéz gazdasági év elé néznek 2005-ben.
Mihályi Zoltánné