Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 01 - Tihanyi kalendárium 2005

Keresztutak

Tihanyi kalendárium 2005

Az óesztendő utolsó napjaiban sorakoznak íróasztalomon a szebbnél szebb, tartalmasabb – reménnyel és félelemmel várt – új esztendei naptárak. A nagy gonddal összeállított, művészi kivitelű képes kiadványok között húzódnak meg a szerényebb megjelenésű, de annál nagyobb hittel, várakozással, reménnyel készült egyházi kalendáriumok. Például a számos ma is időszerű lutheri gondolatot felidéző Evangélikus naptár és a római katolikus naptárak, köztük a Tihanyi Bencés Apátság kiadásában kilencedik esztendeje megjelenő Tihanyi kalendárium friss kötete.

Kalendárium? Inkább történelemkönyv! Sokszor pótolta írásaival az elmúlt évtizedekben felejtésre, kihagyásra ítélt alapvető jelentőségű történelmi évfordulók megünneplését. Múltidéző, történelmi írásai nemcsak a térségre vonatkozó ismereteinket gazdagítják új adatokkal, hanem megcsonkított hazánk történetének számos eseményével is kapcsolatosak. Hagyományt kereső, a régmúlt eseményeit visszapergető írásai nemcsak a Dunántúl, a Balaton-környék múltját hozzák közelebb úgy, hogy múltbeli történéseket kapcsolnak a jelenhez, hanem az így szerzett tapasztalatokkal, tanulságokkal igyekeznek utat is mutatni a jövő felé.

Kilencszázötven éve annak, hogy I. András király Tihanyban emeltetett templomot és monostort. Az apátság alapítólevelének latin szövegében elszórva olvasható magyar szavak nyelvünk első írott emlékei. A 950. évforduló sokszor magasztos, elmélyedésre, továbbgondolásra késztető ünnepségeiről beszámoló, illetve a Tihanyi Bencés Apátság megmentett történelmi emlékeit, a Tihanyi-félsziget természeti értékeit bemutató, gondosan szerkesztett anyag jelentős helyet foglal el a témához méltó, nagyon szép kiállítású kalendáriumban.

Nem kevésbé örömteli kézbe venni a könyv ugyancsak értékes, olvasmányos második részét, mely hűen tárja fel az áldozatos kis közösség szívvel, lélekkel, tudással és hihetetlen erőfeszítéssel végzett 2004. évi munkáját: bepillantást kaphatunk kiállításokba, hangversenyekbe, párbeszédekbe, konferenciákba, ökumenikus találkozásokba vagy a közkedvelt Tetőtéri esték magas színvonalú tudományos, irodalmi, történelmi, egyházi, művészeti előadásaiba is. A kalendárium egyik legnépszerűbb, mindig érdeklődéssel várt beszámoló írásának, a színes, képes „Naplójegyzeteknek” a szerzője dr. Korzenszky Richárd OSB, a Tihanyi kalendárium 2005 szerkesztője.

Schelken Pálma