Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 01 - Kistamás

Kultúrkörök

Kistamás

Egy kisregény a felelősök helyett a felelős életről

A Harmat Kiadó új, ifjúsági regényekből álló sorozatot indított Cikk-cakk könyvek címmel. Valóságos személyek, sorsok ihlették ezeket az életrajzszerű köteteket. Izgalmas és fordulatos eseménysoruk, egyenes vonalú szerkezetük jól követhető, élvezetes olvasmánnyá teszi őket a tizenéves korosztály számára is. Az evangélikusságnak különösen fontos a – szeretetszolgálatban oly jelentős szerepet vállalt – Sztehlo Gábor tevékenységét bemutató történelmi regény, a Kistamás.

Oly gyakran vágyunk problémamentes életre! Szívünk szerint kerülnénk a megpróbáltatásokat, a nehéz terheket, a veszteségeket. Titokban reménykedünk, hogy Isten megóv bennünket ezektől a súlyos és félelmetes dolgoktól. A valódi élet – való világ! – azonban soha nem csak napsütés. Sokkal inkább egy útra hasonlít, amelyen hegyek, völgyek és fennsíkok között haladva igyekszik célja felé az ember. Minden gyerekre, fiatalra és felnőttre várnak útkereszteződések, ahol döntést kell hozniuk; jönnek harcok, melyeket meg kell vívniuk, és utak, amelyeken végig kell menniük. A történelem viharai vagy éppen viszonylagos csendje mögött húzódó, embert próbáló események is javunkra válhatnak, edződésünket, felnőtté válásunkat szolgálhatják.

Miklya-Luzsányi Mónika új könyve, a Kistamás is ezt az igazságot segít elfogadni és megérteni. A tizenkét éves zsidó kisfiú és az üldözöttek védelmére igyekvő Sztehlo Gábor olvasmányosan megfogalmazott hiteles története igaz mese.

A csöndes jólétben élő család gyermekét üldözötté, majd árvává teszi a felnőtt világ kegyetlen játéka. Menekülni kényszerül, bujkálva, otthontalanul, éhezve tengődik, míg végül védelmet talál a lelkész és segítői által üzemeltetett hadiárvaházban. A szeretet légkörében – gyermeki ésszel szinte fel sem fogható „kalandok” között – vészeli át társaival együtt a háborút. Majd „Örömvárost” épít, ahol minden gyerekpolgár tiszta lappal indulhat, és képességei szerint segítheti mindannyiuk javát. Álmodik, és szebb jövőt remél. Fiatalként keresi a helyét az új világrendben, hol megalkudva, hol lázadozva. Végül rátalál igazi hivatására, és nagy bátorsággal mond igent arra az útra, amely igazán az övé.

Hullámzó – cikcakkos – kis életében ott érezzük saját sorsunk kérdéseit és kételyeit, vágyait és tévedéseit. Tamás munkatárssá érésében reménységgel kapaszkodunk meg: van, aki folytatja az emberség útját. Bátorsága biztat gyermeket, fiatalt és idősebbet egyaránt. Igaz, csak nagy ritkán látszik, hogy megéri a szeretetből végzett munka és áldozat, mégis így és csak így érdemes élni.

Az üzenet aktuális ma is, hisz oly gyakran keressük a felelősöket, miközben a világnak sokkal inkább felelősséggel élni tudókra lenne szüksége. Kistamás történetét szeretettel ajánlom minden olvasni szerető fiatalnak és örökifjúnak.