Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 06 - Bonyhádi iskolapélda: eredményes felzárkóztatás

Egyházunk egy-két hete

Bonyhádi iskolapélda: eredményes felzárkóztatás

A bonyhádi evangélikus gimnázium ismét bizonyított. A középiskolák összehasonlítása során a „hozzáadott érték” alapján elkészített rangsorban az országos lista hetedik helyét szerezte meg. A közelmúltban közölt előzetes adatok szerint az egyházi iskolák sikeresek a hátrányos helyzetű diákok felzárkóztatásában.

Az Országos Közoktatási Intézet (OKI) minden évben elkészíti a gimnáziumok és szakközépiskolák rangsorát. Az oktatási intézmények vezetői izgatottan várják az eredményeket, mert az előkelő helyezés sokat jelenthet a jelentkező diákokért és az utánuk folyósított normatíváért folyó versenyben. Bár a teljes eredménylistát csak májusra ígérik, az OKI az év elején előzetes adatokat tett közzé honlapján (www.oki.hu). Az öt év egyetemi felvételi átlaga alapján elkészített rangsorban évek óta nincs jelentősebb változás. Az élvonalban az egyetemi gyakorlóiskolákat találjuk; legeredményesebb egyházi iskolaként a Budapesti Piarista Gimnázium a tizenhetedik lett. Ez a lista azonban csak az úgynevezett kimeneti adatokat tartalmazza. Nem számol tehát a diákok „előéletével” és fejlődésével. Az pedig nyilvánvaló, hogy a jó képességű, rendezett családi háttérrel rendelkező tizenévesekkel könnyebb eredményes felvételi átlagot produkálni, mint a hátrányos helyzetű diákokkal.

Többet árul el az iskolákban folyó munkáról a hozzáadott érték alapján elkészített táblázat. A felmérés a szülők iskolai végzettségét, a munkanélküli szülők számát és a nyolcadik osztályban szerzett érdemjegyeket (szociokulturális mutatók) figyelembe véve vizsgálja az érettségiző diákok felvételi eredményét és megszerzett nyelvtudását (eredményességi mutatók). Az elemzők szerint ez a sorrend azt fejezi ki, hogy melyik intézmény tesz legtöbbet az esélyegyenlőség megteremtéséért. A táblázat élén a katolikus egyház Patrona Hungariae Gimnáziuma szerepel, a hetedik helyen pedig a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium. Az egyházaknak az oktatásban betöltött fontos szerepét látszik igazolni az a tény is, hogy miközben a felekezeti iskolák aránya Magyarországon körülbelül 15%, a lista első húsz helyezettje között hat keresztény (négy katolikus, egy református és egy evangélikus) gimnázium szerepel.

L. J. Cs.

Regionális hozzárendelés: Bonyhádi Pet?fi Sándor Evangélikus Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Alapfokú M?vészeti Iskola