A hét témája
Márton testvér kilépett a templom falai közül
A Luther-film magyarországi bemutatója
A Luther-film budapesti díszbemutatóját követően lapunk igyekezett begyűjteni néhányat a friss élmény hatása alól még szinte fel sem ocsúdott nézők véleményei közül.
Gaál Jánosné igazgató (Luther Kollégium)
A színészi alakítás nagyon szimpatikus volt. Habár bennem eddig nem ilyen Luther-kép élt, a főhős mégis elnyerte a tetszésemet… Számomra a film is teljesen elfogadható volt, megint megerősített a hitemben… Ez csak az első benyomás, és későbbre marad persze a sok gondolkodnivaló. Egy nagy történelmi reformkorszak… Mostantól könnyebb lesz elképzelnem!
Kolarovszki Zoltán igazgató (békéscsabai evangélikus gimnázium)
Azt gondolom, hogy olyan filmet láthattunk, amely megfelel korunk igényeinek egy komoly témában. A film erénye, hogy nem a látvánnyal fog meg, hanem a szellem nagyságát próbálja bemutatni. Ugyanakkor végig ott húzódik benne az a kétkedés, amely az egész reformáció korszakára jellemző. Luther nagyságát az mutatja, hogy egy félelemmel teli, misztikus, 16. századi világba tudott reményt csepegtetni azáltal, hogy felemelte a sok megaláztatást eltűrő emberi lelket.
Valentínyi Betti és Kovács Krisztina teológushallgatók
Krisztina: A filmet először németül láttuk tavaly az egyetemen. Az alkotó nagyon szépen fejezte ki Luther vívódását, mindamellett határozott karakternek mutatta be őt. A színészválasztás is jó volt, igen alkalmas személyt választottak a reformátor alakjának megformálására. Örülök annak, hogy a film hangsúlyozta Luthernek a hitben, az igazságért, az evangéliumért folytatott harcát.
Betti: Számomra pontosan az a pozitív, ahogyan Luther az igazságot kereste. Nem erőszakkal, hanem bátor fellépéssel és az ige eszközével. Ezt a filmet mindenkinek meg kellene néznie, mert segít Luther életének és az „evangélikus létnek” a megismerésében. A film ilyen értelemben missziói célt is szolgál.