A közelmúlt krónikája
Kölcsey-verseny a magyar kultúra napján
Az eredeti elképzelés egy olyan szavalóverseny megrendezése volt, amelyen a Himnuszt és a Szózatot mondják el a versenyzők. Ehhez a lelkes tanárok munkája nyomán – illusztrációk készítésére felhívó – rajzpályázat is társult. Idén pedig már népdaléneklési verseny is kiegészítette a magyar kultúra napja alkalmából rendezett versenyt.
Ebben az esztendőben a szavalóknak Kölcsey Himnusza volt a kötelezően előadandó költemény, a szabadon választott pedig valamely 20. századi magyar óda. Összesen huszonkilenc versenyzőt hallgatott meg a zsűri, közülük korosztályonként a győri Lőrincz Máté, az aszódi Antal Ádám és az orosházi Lőrincz Leila kapott első helyezést.
A népdaléneklők számára a Felszántom a császár udvarát és az A csitári hegyek alatt című dalok voltak kötelezőek, szabadon választottként minden versenyző egy, a saját tájegységéből származó népdalt énekelhetett. Tizenöten versengtek; a legjobbnak a bonyhádi Dani Elizabetta és a győri Miklós Ildikó bizonyult.
A rajzpályázatra három témában várták az alkotásokat: Himnusz-illusztráció készítése, a magyarság sorsfordító eseményeinek, illetve a pályázó szülőhelyének a bemutatása volt a feladat. Nagyon színvonalas munkák érkeztek az evangélikus iskolák tanulóitól; első díjat korcsoportonként Buzás Aliz szarvasi, Jekli Ágnes budapest-fasori, Kovács Ágnes győri, valamint Fabulya Kitti és Kun Ildikó békéscsabai diák érdemelt.
A verseny véget ért, de a résztvevők és a hallgatók élményekkel gazdagodva távozhattak: komoly, szép versek, új, de mégis bennük visszhangzó népdalok és egy sokszínű kiállítás emlékét vihették magukkal haza.
Kilián Szilvia
Regionális hozzárendelés: Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium