Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 07 - Bátorítás a múltból a jövőnek

Kultúrkörök

Bátorítás a múltból a jövőnek

Felbecsülhetetlen értékű összefoglaló munkával gazdagodott az irodalomtudomány, a himnológia és ezen keresztül egyházunk szellemi élete. Az Universitas Kiadónál megjelent H. Hubert Gabriellának, az Evangélikus Országos Könyvtár tudományos munkatársának A régi magyar gyülekezeti ének című könyve, amely a szerző PhD-disszertációjának nyomtatott – és javított – változata.

Bár valószínű, hogy e dolgozat beható tanulmányozására többnyire csak a téma iránt elkötelezett szakemberek vállalkoznak majd, mégis szükséges, hogy magáról a tényről a szélesebb egyházi közvélemény is tudomást szerezzen. Szükséges, mégpedig azért, hogy megerősítést kapjanak mindazok, akik a mai, felszínességet sugalló világban is úgy gondolják: ismernünk kell, milyen értékeket hagytak ránk elődeink az elmúlt századokból, és fontos, hogy legyenek olyanok, akik hozzáértéssel és szeretettel foglalkoznak ezzel az anyaggal.

Hubert Gabriella könyve a 16–17. századi magyar nyelvű protestáns éneklésről tanúskodó forrásokat mutatja be. Beszél többek között az énekeskönyvtípusokról, az istentiszteleti énekrendekről, a prédikációs kötetekről; sorra veszi az éneklés szükségességéről szóló bibliai igehelyeket; kifejti, hogy milyen énekes műfajok keletkeztek ezek hatására. Áttekinti azt, hogy hol és milyen alkalommal énekeltek gyülekezeti és szertartási énekeket. Ír az éneklés módjáról, feladatáról, hasznáról és hatásáról, valamint a protestáns istentiszteletek zenéjéről.

A kötet központi fejezete a 16–17. századi (1700-ig megjelent) magyar nyelvű gyülekezeti (összesen 54 kiadás) és temetési (18 kiadás) énekeskönyvek történetét tárja elénk, megmutatva az egyes énekeskönyvek egymáshoz való kapcsolódását is. A nagy terjedelmű függelékben pedig két fontos evangélikus énekeskönyv (az 1635-ös lőcsei és az 1692–96-ban megjelent Zöngedöző mennyei kar) részletes elemzését, valamint 28 korabeli írás (többnyire énekeskönyvek előszavai) betűhű közlését találjuk.

Bárcsak bátorítást és lendületet adna ez az átfogó munka arra, hogy kialakuljon az a csoport, amely a következő generációnak szánt énekeskönyvet szakmai tisztességgel és hozzáértéssel megszerkeszti!

E recenzió írója ezúton is köszöni, hogy ezt az értékes anyagot – még kéziratos formájában – saját doktori dolgozata írásakor felhasználhatta.

  1. Hubert Gabriella: A régi magyar gyülekezeti ének. A Historia Litteraria sorozat 17., valamint az Evangélikus Gyűjteményi Kiadványok sorozatának 2. kötete. Universitas Könyvkiadó, Budapest, 2004. Ára: 2835 Ft.

Ecsedi Zsuzsa