Élő víz
Böjti szimbólumok
A hit hallásból van – de olykor látásból is. Templomban, gyülekezeti házban, sőt a keresztény otthonban is. Így jutunk el a képek, szimbólumok szolgálatához. A képek néha hirtelen hatnak, egy pillanat alatt ragadják meg a nézőt; ez olykor csak hosszabb idő után következik be.
Tapasztaljuk, hogy az oltár és a szószékterítő színe gyakran változik. A színek változása összefügg az egyházi esztendő megfelelő időszakának üzenetével, tartalmával. Most böjtben vagyunk, a böjt színe a lila, mert a böjt a bűnbánat ideje. Emellett azt is tudnunk kell, hogy böjt nem csupán a Jézus szenvedésére való emlékezés időszaka. Az első négy böjti vasárnap közös témája: Jézus harca az ördöggel. Az utolsó két vasárnap pedig már Jézus szenvedésére, a passióra összpontosít.
Az ördöggel folytatott harc igen kifejező szimbóluma a kereszttel átszúrt kígyó. A kígyó a bűneset óta a kísértő, az ördög szimbóluma. A kereszttel átszúrt kígyó képe már a böjtben megelőlegezi Krisztusnak az ördög és a halál felett aratott nagypénteki győzelmét. Ez a szimbólum az antependiumon szokott szerepelni, mely az oltárterítőn lévő, a Biblia alá helyezett kisebb terítő (olykor a szószéken látható).
Böjt első vasárnapjának igéje Jézus megkísértését írja le. De a következő vasárnapok igéi is valamiképp az ördöggel való harcról szólnak. Ismételjük: a böjt ideje nem csak a passióról szól. Az ördögről keveset beszél a Biblia, de annál fontosabb az, amit Jézus harcáról olvashatunk. Mert Jézus nélkül mindannyian a kísértő szabad prédái vagyunk, aki el akar veszíteni minket, és célja nem más, mint az, hogy már itt, a földön is megrontsa az életünket, és – főleg – az, hogy elveszítsük az örök életet. Mi nem tudunk szembeszállni vele, de Jézus legyőzte, és az ő győzelmének a jele a kereszttel átszúrt kígyó. Megrendítően ábrázolja Rudolf Koch német egyházművész a kereszt oltalmát a fenti képen: a kígyó kergeti a kismadarat, a madárka pedig rémülten menekül a kereszt felé, ahol védelmet talál.
A passió szimbólumai már ismertebbek. Például a kehely, amelyet Jézus mint keserű poharat fogadott az Atyától a Gecsemáné-kertben. Ez a passió egyik döntő mozzanata volt. A töviskoszorú, amelyet Pilátus katonái tettek fejére a gúny jeléül, miközben vére hullott. És nem utolsósorban a kereszt, amelyen bűnbocsánatot és életet szerzett nekünk halála által.
Engedjük, hogy Isten Lelke böjt idején szóljon hozzánk ezeken a képeken és szimbólumokon keresztül is! Ne feledjük: az egyházművészet nemcsak díszíteni akarja templomainkat, hanem hitünket szeretné erősíteni úgy, hogy a szemünk számára is hirdeti az evangéliumot.
Gáncs Aladár