Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 12 - Evangélikus iskolák informatikai versenye

e-világ

Evangélikus iskolák informatikai versenye

A Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) és Kollégium rendezte meg – immár ötödik alkalommal – március 4–5-én a Neumann János informatikai verseny országos döntőjét. A versengésben az evangélikus iskolák azon diákjai vehettek részt, akik az első fordulóban – iskolai szinten – sikerrel szerepeltek. A vetélkedés informatikai tartalomfejlesztő kategóriájának a témája a 2005. év igéje – Könyörögtem érted, hogy el ne fogyatkozzék a hited… (Lk 22,32a) – volt.

A verseny a közösséggé formálódás terepe is volt. Jól példázza ezt a Líceum csapata. A csapat tagjaiban az első lépésben felmerült az ötlet, hogy a fejlesztendő honlapra kerüljön fel hang- és mozgóképanyag. Hogy ezt megvalósíthassák, ahhoz segítséget kaptak a répcelaki gyülekezet tehetséges fiataljaiból (akik között volt és mostani licisták is találhatók) alakult Vekker együttestől, illetve vezetőjüktől, Verasztó Jánostól: az anyag a répcelaki gyülekezetben készülhetett el. Az utazáshoz a Líceum is segítséget nyújtott a mikrobusz kölcsönadásával, a sofőr biztosításával. Ezen a ponton kezdődött talán a csoda, amely aztán végigkísérte az együtt munkálkodást. A csapatból igazi közösség kovácsolódott. Szolgálatukat mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a verseny előtti napokban szabad idejüket feláldozva segítettek a számítógépek karbantartásában, a negyven gép összes programjának újratelepítésében.

Azt hiszem, hogy e versengéssel minden csapat esetében sikerült az igazi célt elérni: a diákok olyan munkát végezhettek, amely gazdagítja őket, és ez akkor is nyereség, ha éppen nem ők, hanem más viszi el a pálmát.

Hogy mennyire nem a győzelem motiválta a diákokat, azt jól példázza az az epizód, amelynek az aszódi Kustra László volt a főszereplője: a verseny közben hívta fel a figyelmemet arra, hogy az interneten nem található a honlapokra való hivatkozás, amely alapján a zsűritagok kereshetnék a munkákat. (Megnyugtattam: ennek az oka, hogy még nem került fel tartalom a megfelelő helyre.) Továbbá egy hiba folytán a zsűri nem tudta megnézni a versenyzők feladatlapjainak csaknem a felét, de Lászlónak köszönhetően sikerült a csorbát kiköszörülni.

Az idézett ige az alkalmazói verseny feladataiban is ott szerepelt, bizonyítva, hogy az informatika a misszió terepe is lehet: hiszen miközben a fiatalok egy cikket megformáznak, a tartalommal is foglalkozniuk kell, ezáltal talán sikerül felkelteni iránta az érdeklődésüket.

Persze a Neumann-verseny szakmai oldala is fontos: az idei esztendő az új érettségire való átállással telik. Így kézenfekvő volt, hogy a fiatalok olyan feladatsort oldjanak meg, amely az érettségi logikáját követi, és a lécet annak követelményszintjénél egy picit magasabbra állítja. Az előkészületek biztatóak, ezt mutatja a verseny alakulása is.

Befejezésül álljon itt a verseny első napjának igéje, mely a verseny megnyitásakor is elhangzott: „Ne tartsd bölcsnek önmagadat, féljed az Urat, és kerüld a rosszat!” (Péld 3,7) Azt hiszem, a fiatal számítástechnikusok és tanáraik ezt a felszólítást követve végzik szolgálatukat.

Az V. Neumann János informatikai verseny végeredménye, illetőleg díjazottjainak listája a http://bdeg.sopron.hu/bdeg/newpage/neumann/2005/donto/eredmeny.php címen olvasható.

Babics Csaba