Egyházunk egy-két hete
Parókiaszentelés Szentgotthárdon
Az azóta eltelt egy évszázadnyi idő alatt azonban nemcsak állagát, hanem felépítését tekintve is elavult az épület. Ezért 2000 nyarán a gyülekezet elnöksége presbiteri ülést hívott össze, hogy döntsenek a lelkészlakás további sorsáról. Ezen a megbeszélésen Molnár Jenő, az egyházközség korábbi lelkésze is felszólalt, aki lakva is megismerte az ott uralkodó állapotokat. Elmondta, hogy nem érdemes tovább költeni erre az épületre, és egy új parókia építését javasolta. Ez a kijelentés indította el az építkezés megszervezését.
Vincze Csaba szombathelyi építészmérnök tervei alapján kezdték meg az építkezést, amely a számítások szerint nettó huszonkétmillió forintos beruházást jelentett. Elsősorban az egykori rábafüzesi evangélikus iskola eladásából számítottak bevételre, valamint támogatást reméltek a várostól és az országos egyháztól is. 2004 elejétől kezdve látványosan felgyorsultak az események, és a szentgotthárdiak szó szerint megtapasztalták a közismert mondás igazságát: az idő pénz.
Mivel az áfát csak május 1-jéig lehetett visszaigényelni, a bontási engedély megszerzésétől az anyagvásárlásig igyekeztek mindent besűríteni a néhány hónapos időszakba. Örömmel tapasztalták, hogy sok jó szándékú ember sietett a segítségükre az ügyintézési határidők lerövidítésével.
A gyülekezet segélykérésére a város önkormányzata hárommillió forinttal támogatta a tervek megvalósulását, de a támogatók közé állt a bajánsenyei és a német kisebbségi önkormányzat is. Az egyházkerület részéről Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke egy személyes látogatása nyomán háromszázezer forint segélyt utaltatott ki. A hívek igyekeztek pályázatokon keresztül is támogatást szerezni. Aggodalomra adott okot, hogy az eladásra kínált iskolaépület hosszú időn keresztül nem talált vevőre, és csak szinte az utolsó pillanatban sikerült értékesíteni. Végül a szomszédos őrimagyarósdi gyülekezet hétszázezer forint kamatmentes kölcsönnel segítette a szentgotthárdiak terveinek megvalósulását.
Az elkészült lelkészlakást még a tél beállta előtt birtokba vehette a lelkészcsalád. A parókiaszentelő istentiszteletre viszont csak az elmúlt szombaton, április 9-én délután került sor; az épületet Ittzés János szentelte fel. Az istentiszteletet követő közgyűlésen megköszönték Loós Csaba nyugalmazott diakónus lelkész munkáját, aki lányát, Kollerné Loós Zsuzsannát gyermekgondozási szabadságán helyettesítve vállalta az építkezés ügyeinek lebonyolítását.
Menyes Gyula
Regionális hozzárendelés: Szentgotthárdi Evangélikus Egyházközség