Egyházunk egy-két hete
Orosháza
A missziói lelkület megalapozása elképzelhetetlen Isten igéje nélkül. Ezt szem előtt tartva Lupták György kiskőrösi lelkész A sátán rostáján, illetve Szeverényi János országos missziós lelkész De én könyörögtem érted… címmel tartott igemagyarázatot. Ezután került sor a kiscsoportos beszélgetésekre, amelyekben a kerület minden részéből összesereglett gyülekezeti tagok az áhítatok témáit dolgozták fel és fejtették ki egymás számára. E beszélgetésekben a résztvevők rendkívüli módon megnyíltak: szinte mindenki megpróbált hozzászólni a témához. Csak azt sajnálták, hogy rövid volt a beszélgetésre fordított idő; a jövőben érdemes lenne többet szánni rá.
Nagy Dorottya evangélikus lelkész – aki jelenleg ösztöndíjasként Hollandiában él, és missziológiából készül doktorálni – előadásában a bizonyságtétel fogalmát járta körül minden oldalról. „Mi is a bizonyságtétel?” – tette föl a kérdést. Elsősorban szó, elhangzó szó Jézusról és keresztjéről – adta meg a választ. Az első keresztények idejében a bizonyságtétel élet-halál kérdése volt. Számtalan vértanúja volt a kereszténységnek, akik hitük miatt voltak kénytelenek elszenvedni a halált. De mi történt később? A vértanúkból vérengzők lettek, akik immár a hit terjesztése érdekében öltek másokat, amiért nem voltak hajlandók felvenni a kereszténységet, vagy arról másképp gondolkoztak – fejtette ki az előadó. Ma pedig Hollandiában olyan úgynevezett bizonyságtevő tévéműsorok, „bizonyságtevő show-k” is vannak, amelyekben az emberek abban vetélkednek, hogy ki tud nagyobbat mondani, kinek volt látványosabb a megtérése – fűzte tovább a gondolatait Nagy Dorottya.
Magyarország újra missziós területté lett nyilvánítva. Miért? – tette fel ezután az újabb kérdést az előadó. Hiszen ma is vannak élő gyülekezetek, az emberek ma is járnak templomba, új gyülekezetek megalakulásáról is hallunk. Kétségtelenül így van – hallhatták a választ a jelenlévők –, de a bizonyságtétel és a hit mára teljesen individualizálódott, mindenkinek személyes ügyévé vált. A gyülekezetek tele vannak ugyan élő kövekkel, de ezek magányos kövek, nem állnak össze közösséggé. Ez azonban a belmisszió akadálya is, hiszen csak ott lehet sikeres misszióról beszélni, ahol a közösség egységesen tud fellépni. „Csak a gyülekezeti egység tágítható szélesebb egységgé” – hangzott el az előadásban. Ehhez azonban paradigmaváltásra van szükség, vagyis az egyház = templom + lelkész + egyházfenntartási járulék helyett az egyház = közösség + hit + tett kell, hogy előtérbe kerüljön – hangsúlyozta előadása végén Nagy Dorottya.
A missziói nap keretében került sor az orosházi evangélikus templomban Nagy Ervin és Nagy Ervinné lelkészek iktatására.
Barthel-Rúzsa Zsolt
Regionális hozzárendelés: Déli Evangélikus Egyházkerület