A hét témája
Missziói konzultáció – 2005
Nyitóáhítatában Ittzés István érdi lelkész arról beszélt, hogy Isten nem katonás, hanem szíves engedelmességet kíván tőlünk, mert a szeretet kényszerít a jóra. Mindennek – így azoknak a segítő cselekedeteknek is, melyekről az áhítat után beszámoltak a tanácskozás résztvevői – alapja ez: szeresd az Urat!
Az alábbi kérdéseket vetette fel Szeverényi János országos missziói lelkész, amikor bevezette az egyházunk missziói szolgálatáról szóló beszámolókat. Milyen legyen a jövő egyháza? Mi az, ami örök, és mi az, amin változtatni kell? Szabad-e a hagyományok miatt lemondani azokról az emberekről, akik nem értik az egyház nyelvezetét? Jó-e, ha zárt közösségekben, hideg templomok falai között gyakorolja szokásait a gyülekezet? Láthatjuk a Bibliából, hogy Jézus „mobilis”, de körülnézve azt tapasztaljuk, hogy az egyház nem az. Korszakváltásban élünk, ezért meg kell találnunk az új utakat az evangélium hirdetésére. Az ige teszi egyházzá a közösséget. Szükséges a képzés, a Biblia megismertetése, tekintélyének fenntartása, de presbiterképzésre, kisközösségek kialakítására és bibliaiskola felállítására is szükség volna – hangsúlyozta Szeverényi János.
Induljunk kívülről befelé: menjünk el Bízik Lászlóval és Roszík Gáborral a börtönökbe. Beszámolójukban a börtönmisszió szükséges és számunkra különleges szolgálatáról beszéltek, az utat kereső rabokról, a lelkész jelenlétének fontosságáról és arról, hogy ma már nyilvánvaló, hogy csak az tud új életet kezdeni, akit megszólít Isten igéje. Roszík Gábor a család gondozásáról, a bebörtönzöttek gyermekeinek táboroztatásáról, a számukra megszervezett karácsonyi ajándékozásról számolt be. A Magyar Testvéri Börtöntársaság szervezésében ezer ember vett részt tavaly karácsonykor ebben a programban. Milyen jó, hogy teológusaink között is vannak olyanok, akik hűséggel végzik ezt a szolgálatot; ezáltal megismerik az itt élők problémáit, és megtanulják kezelni őket – mondta a lelkész.
Laborczi Géza nyíregyházi lelkész a hajléktalanok körében folytatott munkáról számolt be. Megállapította, hogy a diakónia az evangélium továbbtükröző szolgálata, eszköz az evangélium hirdetésére. Pénzzel, de nem pénzért végezzük feladatainkat – szögezte le.
A szarvas-ótemplomi gyülekezet lelkésze, Lázár Zsolt azokról a szolgálatokról beszélt, amelyek által az óvodától kezdve az idősek otthonáig körülbelül ötszáz embert érnek el. Mint elmondta, örömöt jelent a számukra, hogy – a városukban is csökkenő gyermeklétszám ellenére – nagyon sokan jelentkeznek az egyházi intézményekbe. Az idősek és a betegek esetében pedig az a céljuk, hogy úgy segítsenek, hogy ne helyettük, hanem velük együtt javítsák az idős emberek életminőségét, és az öregség miatt ne kényszerüljenek lemondani az addig megszokottakról: a gyülekezetről, a barátokról, a rendes ételről és az orvosi ellátásról.
Ehhez kapcsolódott a kórházlelkészi szolgálat ismertetése. Bár csak két független kórházlelkész van az egész országban, szinte minden lelkész gyakorolja a kórházlátogatás szolgálatát, sőt istentiszteletet, bibliaórát is tart időközönként a kórházakban. Sok gyülekezeti tagot is kiképeztek arra, hogy miként foglalkozzanak a betegekkel, így ők is segítik a lelkészek munkáját. Honti Irén és Lukovics Eszter hálával beszélt a betegek mellett töltött idő örömeiről, sikereiről. Ittzés püspök véleménye szerint is sokkal több szakképzett és az ilyenféle szolgálatra alkalmas lelkészt kellene beállítani erre a feladatra.
Az alkohol rabságában élőkről többen is szóltak. A Szarvasi Középhalmi Misszió most nagy támogatásra szorulna, de a györkönyi Szőlőtő Alapítvány huszonegy gondozottjának élete, munkához szoktatása kiegyensúlyozottan folyik. Hidasi György vezetésével tizenhat gondozó végzi ezt a munkát. A hit gyakorlása csendes csodákat hoz, mert Istennél minden lehetséges, és eszközök vagyunk az Úr kezében – mondta János, aki csodálatos szabadulásáról adott megrendítő bizonyságtételt.
Az esti evangélizáció az imádságról és a szeretetről szólt. Jézus tanítványai szorongató szükségét érzik annak, hogy tőle magától tanuljanak imádkozni; Jézusnál az imádság a szeretet hangja – mondta Sándor Frigyes, az Északi Egyházkerület missziói lelkésze.
Ittzés János reggeli áhítatában az áldásról beszélt. Az áldás nem jókívánság, az áldásban rajtunk keresztül Isten szól – fejtette ki a püspök. „Hallgasson meg téged az Úr a veszedelem napján…” (Zsolt 20,2) – bár ez egy háborúba küldő zsoltár, veszedelem több van, mint háború. Mindig szükségünk van áldásra – folytatta. Kérjük, hogy Isten áldja meg lelki fegyvereinket, és lelki harcaink során is hallgasson meg minket. Egy indián kívánság szerint: „Imádságaink ösvényét ne lepje be a fű” – zárta áhítatát a püspök.
A befejező délelőttön a különböző teológiai szemléletű csoportok beszámolóit hallgathattuk meg. Az Evangélikusok Közössége az Evangéliumért (EKE) nevében Győrfi Mihály, az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület (EBBE) képviseletében Garádi Péter, a Magyarországi Keresztyén Ifjúsági Egyesület (KIE) nevében Lupták György, a Pro Christ és a Zákeus Média Centrum (ZMC) képviseletében Győri János Sámuel, valamint az Evangélikus Külmissziói Egyesület (EKME) nevében e sorok írója egyaránt azt a törekvést ismertette, hogy a különböző missziói munkaágak a tiszta evangéliummal szólítsák meg a kereső embereket, az egyházhoz tartozókat és az egyházon kívülieket.
Az EKE elsősorban a bibliaiskolai képzést tartja fontosnak; az EBBE őrálló, figyelmeztető, hitvalló mozgalom; a KIE pedig az ifjúságot szeretné ma is – mint százötven év óta mindig – elérni. Új feladatokat ad a Pro Christ 2006-ra. Ez a televíziós evangélizáció egyre népszerűbb lesz; sok olyan embert ér el, akik nem fogadják el a templomba szóló hívást. Lupták György örömmel látna több evangélikus szervezőt és vendégfogadót, hiszen a német evangélizátor is hittestvérünk. Nemcsak a Pro Christ, hanem a ZMC célja is az, hogy kilépjen a szoros gyülekezeti keretből: televízión és kazettán terjeszti a saját gyártmányú, valamint a külföldről vett és szinkronizált filmeket, melyek a PAX Tv-n és a Hír Tv-n rendszeresen láthatók is. Az EKME a világ más tájain folyó hitéletre mutat rá, a kinn szolgálókért imádkozik, segítséget nyújt, és erre neveli gyülekezeteink tagjait is.
A kibővített ülés úgy határozott, hogy a középszintű képzés erősítését fogja szorgalmazni, és ezt az igényt fogja közvetíteni az egyházvezetőknek. Ittzés János püspök azt javasolja, hogy legyen szorosabb az együttműködés a különböző munkaágakban azokkal a felekezetekkel, amelyek már régebb óta részt vesznek a munkában. A püspök aggodalommal jegyezte meg, hogy talán túl sokat vállaltunk, és nem tudunk minden feladatnak eleget tenni. Fontosnak tartja, hogy ne csak az egyes emberek, hanem a gyülekezetek vegyenek részt a diakóniai szolgálatban, és hogy szeretetből fakadjon a jó cselekvése.
Közös imádságok, jó beszélgetések erősítették a résztvevőket a hitben, és most is elhangzott a kívánság, amely minden évben elhangzik: ne csak egy évben egyszer, hanem több alkalommal jöjjön össze ez az egyházunk jövőjéért felelős kis csapat.
Bencze Imréné