Egyházunk egy-két hete
A föld porából lett templom
Az istentisztelet utáni közgyűlésen Szép Józsefné gondnok ismertette a gyülekezet történetét. Elmondta, hogy a török miatt elnéptelenedett tolna-baranyai területekre 1716-1750 között német ajkú evangélikusokat telepítettek be. A letelepülők első feladata az volt, hogy erdőirtással művelhető területet nyerjenek, valamint házakat építettek. Hamar elterjedt a hír, hogy dolgos sváb nép lakik a környéken, ezért az egykori somogyszili földbirtokos, gróf Hunyadi Ferenc 1830-tól telkeket és munkát adott nekik a faluban. Ezenkívül szabad polgárjogot nyertek, nem voltak többé jobbágyok.
Az újonnan letelepedetteknek iskolára és templomra volt szükségük. A telepesek első dolga volt létrehozni az evangélikus gyülekezetet. Akkoriban Döröskéhez tartoztak, de a 19-20. század fordulóján felmerült az az igény is, hogy anyagyülekezetté szerveződjenek. Egy döngölt falú gazdasági épületet formáltak át templommá, amelyet 1839. augusztus 20-án szenteltek fel. A kicsinek bizonyult hajlék helyett két alkalommal is szerettek volna nagyobbat építeni - erre az anyagi forrás és az építőanyag is rendelkezésre állt -, de a két világháború mindkétszer megakadályozta az építkezést. 1947-48-ban a lakosság 85 százalékát kitelepítették, és sokan el is költöztek a faluból; ennek következtében az evangélikusok lélekszáma is a tizedére csökkent.
Ittzés János püspök Jn 4,21-24 alapján tartott igehirdetésében arra figyelmeztetett, hogy az elszármazottak ragaszkodásából az itt élők megtanulhatják, milyen értéke van e háznak. Az elmúlt évszázad során háromszor végeztek nagyobb felújításokat az épületen; a munkálatokhoz jelentősen hozzájárultak adományaikkal a községből elszármazottak is. A mostani, teljes körű renoválást, bővítést és oltárrestaurálást az egykori iskolaépületért kapott kárpótlásából végezték el. Sok vállalkozó azonnal meghátrált, amikor megtudta, hogy az épület döngölt földből készült, mert nem tudtak volna garanciát vállalni a munkájukra.
Az ünnepség végén az egyházkerület püspöke személyes hangon mondta el, hogy édesapja, Ittzés Mihály volt győri lelkész ebben a faluban született Ittzés Zsigmond körorvos gyermekeként.
A megújult és kibővített templom reménység szerint egy újjáéledő kis gyülekezet lelki otthonává válhat a jövőben.
Menyes Gyula
Regionális hozzárendelés: Somogyszili Evangélikus Leányegyház