Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 21
- Ifjúsági munka a svéd evangélikus egyházban
Szószóró
Ifjúsági munka a svéd evangélikus egyházban
A linköpingi egyházkerületből Balatonszárszóra látogató, tíztagú svéd evangélikus lelkészcsoport egyik tagja ifjúsági munkával foglalkozik a gyülekezetében. A kedves, mosolygós hölgyet, Ulrika Klappot a tapasztalatairól kérdeztem.
- Mi jellemzi a gyülekezete ifjúsági munkáját?
- Összesen öten vagyunk lelkészek az Eksjö församlig nevű gyülekezetben, közülünk én vagyok felelős az ifjúsági- és gyermekmunkáért. Ez nem azt jelenti, hogy mindent magam csinálok, hiszen a gyülekezetben harminc gyülekezeti munkatárs dolgozik még. Köztük vannak a gyermek- és ifjúsági munka felelősei is. A gyerekekkel számos csoportban foglalkozunk: működik például a kicsik csoportja, léteznek különféle gyermektáborok, van baba-mama kör, és a tinédzserek számára is színes a kínálat. A konfirmanduscsoportok mellett - tizennégy-tizenöt éves korban van a konfirmáció - az úgynevezett vezetői csoportba hívjuk a már konfirmáltakat, ahol képzést kapnak, hogy gyülekezeti segítőkké váljanak. Így a konfirmáció után bevonjuk őket a gyermek-, illetve a konfirmandusmunkába. Ez egy egyéves tréning. Így próbáljuk őket megtartani a gyülekezetben, "alkalmazzuk" őket a közösség életében - a végzett munkáért néha egy kis zsebpénzt is kapnak.
- Hogyan zajlik a konfirmációi oktatás a gyülekezetben?
- Három csoport közül választhatnak a jelentkezők. Először is részt vehetnek a "tradicionális oktatásban", amely egyszer van egy héten - ide korlátlan számban lehet jelentkezni. A következő csoport egyszer gyűlik össze egy hónapban, és tagjai a nyáron tíznapos európai utazást tesznek. Ide legfeljebb húsz fő jöhet. A harmadik csoport egyszer ül össze egy hónapban, és nyári táborban vesz részt. Minden fiatal maga döntheti el, melyik típusú oktatásban kíván részt venni.
- Hányan konfirmálkodnak egy évben?
- Átlagosan hatvanan, de ez csak a fele annak, ahányan jöhetnének...
- Tapasztalatai szerint milyen igényekkel fordulnak a fiatalok az egyház felé?
- Azt várják, hogy emberi lényként kezeljük, hogy szeressük, értsük meg őket, hogy legyen jó kapcsolatuk a felnőttekkel; fontos számukra, hogy a felnőttek meghallgassák és komolyan vegyék őket.
- Teljesülnek ezek az elvárások?
- Megpróbáljuk ezt nyújtani - nem mindig sikerül... Néha nehéz őket megszólítani. De a pingpong, a foci, a közös főzés, a beszélgetés, a mozi, az ifjúsági kórus mind szeretett tevékenység a számukra, ezek során talán könnyebb közelebb kerülni hozzájuk.
- Mi jellemzi a svéd fiatalokat?
- Nagyon gyorsan felnőnek, korán felnőtté válnak. Általában elmondható, hogy szeretnek sportolni - főleg hokizni -, barátkozni, számítógéppel játszani.
- Milyen problémákkal, deviáns viselkedésformákkal kell szembenézniük az ifjúsági munka során?
- Mint ahogyan általában más országokban is, a drog- és alkoholfogyasztás, a társas kapcsolatok zavarai jelentik a legsúlyosabb gondokat.
- Mi a célja annak a munkának, amelyet a fiatalokkal végez?
- Szeretném, ha magabiztos, céltudatos felnőttek lennének.
- Sok sikert kívánok hozzá!
Balog Eszter