Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 23 - Határhelyzeteink

Keresztutak

Határhelyzeteink

Tizenharmadik tudományos ülését tartotta Határhelyzeteink - Szociális ellátás és lelkigondozás címmel a Klinikai Lelkigondozók Ökumenikus Egyesülete május 27-én a dunakeszi református templomban.

Debrecenyi Károly István, az egyesület elnöke megnyitóbeszédében elmondta, hogy az egyesület által ápolt legnemesebb hagyományok kétezer éves gyökérzettel kapaszkodnak a keresztény tradícióba. Ezért erősek, időt- és vihart állók.

Dr. Gajdács Árpád vezető főorvos Hajléktalanság és lelkigondozás: ...hogy legyen emberük című előadásában a hajléktalanok között végzett lelkigondozásról számolt be. A nyomorúságos állapot külső megjelenése a lelki nyomorúságnak. Kevés az orvosi munka ahhoz, hogy segíteni tudjunk, kell valami más is: a törődés, a másik felemelése, kapcsolatok kialakítása, vallásos csoportok működése; ezek is lényeges részei a segítő munkának - fejtette ki. A lelki segítségnyújtásnak, a személyes kapcsolatoknak egyre nagyobb jelentőségük van, hiszen a külső körülmények sokat jelentenek, de mégis valaminek az emberben, belül kell történnie, és ehhez az kell, hogy a bajban lévőnek, a rászorulónak legyen embere... - hangsúlyozta a főorvos.

Endrődi Zsuzsanna, a Római Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója A lelkigondozás helye, szerepe az időskorúak gondozásában címmel tartott előadást. Elhangzott, hogy a mai idősek generációja nagyon megsebzett. A 20. század terheit hordozzák; sokakra jellemző közülük, hogy elveszítették Istent, nem maradt kapaszkodójuk. A lelkigondozói szolgálat segít elfogadtatni az életet úgy, ahogy van, Isten szerető tekintete előtt; segít meghallgatni a másikat, megbocsátani, kiengesztelődni a másikkal, Istennel és önmagukkal.

Berényi András pszichológus, családterapeuta Létezik-e családgondozás lelkigondozás nélkül? címmel tartott referátumában arról beszélt, hogy a lelkigondozásnak abban kell segítenie, hogy a családok együtt tudjanak élni, létezni. Probléma, baj mindig akad a családban, de nézzük inkább azt, hogy a családoknak milyen közös tevékenységeik vannak! - hívta föl a figyelmet. Jó, ha a lelki beszélgetések során szóba kerül, hogy milyen értékek vannak a családban, hogy mit jelentenek számukra a lelki dimenziók, az átélt spirituális élmények, amelyek segítenek a pozitív irányú változtatásban.

Az előadások után interaktív kerekasztal szolgálta ezeknek a kérdéseknek a megvitatását, majd a szervezők a parókiakertben bográcspartin látták vendégül ebédre a résztvevőket.

A délutáni ülésszak rövid előadásai személyes élményeken keresztül villantották fel a határterületen végzett szolgálat egy-egy tapasztalatát. Ezek között hallhattuk Kulcsár Zsuzsanna evangélikus lelkész, klinikai lelkigondozó tapasztalatait a fogorvosi rendelőben végzett lelkigondozásról, arról, hogyan lehet feloldani a szorongást, megnyugtatni a beteget, kellemes légkört teremteni. Ezt megelőzően pedig dr. Bartos Cecília beszélt arról fogorvosként, hogy számára mit jelent a lelkigondozó segítsége munkája során. A tudományos ülés orgonamuzsikával és úti áldással zárult.

Jó volt látni, hogy milyen sokakat (évről évre egyre többeket) érdekel ez a szolgálat; hogy jó együtt gondolkodni, egy csónakban evezni; új erővel továbbmenni együtt - egymással és a Mesterrel, Jézussal.

Honti Irén