A közelmúlt krónikája
Népbírósági ítéletek Nyíregyházán
Alig fejeződtek be a harcok Budán 1945 februárjában, már márciusban megkezdték a népbíróságok szervezését. Laikus tagjaikat az akkor működő pártok adták, mint a Magyar Kommunista Párt, a Szociáldemokrata Párt, a Nemzeti Parasztpárt, a Független Kisgazdapárt, valamint a Polgári Demokrata Párt. A tárgyalásokat egy szakképzett bíró vezette. Nyíregyházán a tárgyalások a városháza nagytermében folytak.
Máczay Lajost, az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium vallástanárát és cserkészparancsnokát 1945. április 3-án halálra ítélte a népbíróság. A tanár főmunkatársa volt a Nyírvidék című napilapnak. A háború alatt közölte a háborús híreket. Halálos ítéletét életfogytiglanira változtatták. Éveket ült. Agyvérzéssel nyomorítottan hatvanhat éves koráig élt. 1957. június 26-án halt meg. Börtönében meglátogattam egykori cserkészparancsnokomat.
Dr. Belohorszky Ferenc a Kossuth-gimnázium tanára és igazgatója volt. 1945. június 22-én tízévi fegyházbüntetésre ítélte a népbíróság, tizenhét hónap után szabadult. Évtizedeken át gyógyszergyárban dolgozott. Nyolcvanhat éves korában, 1991-ben halt meg. Könyvtárát leánya a Kossuth-gimnáziumnak ajándékozta, ahol Belohorszky-díjat alapítottak. Hálás tanítványai arcképével ellátott márványtáblát állítottak emlékére.
Túróczy Zoltán evangélikus püspököt a népbíróság 1945. június 25-én tízévi fegyházbüntetésre ítélte, amelyből tíz hónapot töltött le. 1946. március 1-jén szabadult, de püspöki teendőit csak 1948-tól végezhette. 1948. december 16-án Győrött iktatták be a Dunántúli Egyházkerület püspöki székébe. 1971-ben, hetvennyolc éves korában Győrött halt meg. 1993-ban Nyíregyházán ünnepeltük századik születésnapját. 1999-ben, Nyíregyházára érkezésének hatvanadik évfordulóján arcképével ellátott réztábla került a lelkészi hivatal falára egykori munkahelyén.
A közelmúltban jelent meg a Túróczy Zoltánról szóló könyv Isten embere címmel. Ebben olvasható a rendőrségi kihallgatás jegyzőkönyve. Mint kiderül belőle, a nyomozó 1940 júniusában a nyíregyházi Kossuth-gimnáziumban érettségizett; érettségi elnöke Túróczy Zoltán püspök volt, német nyelvre dr. Belohorszky Ferenc tanította, a bölcseletet (filozófiát) pedig Máczay Lajostól hallgatta.
Túróczy Zoltán az egyetlen a magyar protestáns egyháztörténetben, akit háromszor iktattak be a püspöki székbe.
Dr. Reményi Mihály