Élő víz
Erőtlenség
Régebben már foglalkoztunk az elidegenüléssel. Arról van szó, hogy ha két ember már régen nem találkozott, és valamiképp elidegenült egymástól, bizony nehezen indul meg köztük a beszélgetés. Sokszor szinte egymás szavát sem értik.
Isten beszéde a Biblia. Világos, hogy ennek megértése is a szavak megértésével kezdődik. Sok olyan szó van, amelyet tévesen értünk, vagy nem is értünk. Ilyen szó az erőtlenség is, amelyről most szólok.
Erőtlenségen általában főleg a test erőtlenségét értjük. Fogy az erőm: már nehezen megyek fel a lépcsőn. Már nem úgy megy a munka, mint azelőtt, hamar elfáradok. Létezik lelki megfáradás is: kedvetlen vagyok. Türelmetlen vagyok. Mások dolgai iránt közönyössé válok. De mindez még nem az igazi magyarázat. Az erőtlenség lényegében megkötözöttség. Az ilyen emberen bilincsek vannak, az ördög bilincsei. Mik ezek a bilincsek? Csak néhányat sorolunk fel.
Szomorúság. Több ez, mint múló hangulat. A szomorúság mögött a szomorú gondolatok atyja, az ördög van. Emiatt válik ez is megkötözöttséggé. Az ilyen ember felnagyítja a bajokat. Mindig valami rossz és kellemetlen dolog foglalkoztatja, és a végén már semminek sem tud örülni.
Keserűség. Ennek jele az állandó panaszkodás. A keserű szívű ember másoknak sorolja bajait, így őket is megkeseríti. Talán azon kesereg, hogy „már megint hétfő van – kezdenem kell a munkát…” Vagy amikor meglát egy kellemetlen embert: „Miért kellett pont ezzel találkoznom?” Gyakran mondják azt is: „Miért éppen velem történik ez…?”
Félelem. Ez is lehet megkötözöttség. Az illető mindenütt rémeket lát; egy falevél rezdülése is megrettenti. Elég csupán olvasnia egy betegségről, és már szalad is az orvoshoz képzelt panaszaival.
Nem mondunk több példát; aki érdeklődéssel olvassa ezt az írást, folytatni tudja a felsorolást, végiggondolva a saját életét megkeserítő jelenségeket. És be kell vallania, hogy nincs ellenálló ereje, nem tud szembefordulni ezekkel az érzésekkel, állapotokkal.
De ki és mi van emögött? Erre igazi feleletet a lélektan sem tud adni, csak a Biblia. 1Pt 5,8 arról szól, hogy a mi ellenségünk az ördög, ő kötöz meg bennünket. Nem emberek, nem is egy ember az ellenség; nem a rossz férj, nem a rossz szomszéd, nem a zsarnok főnök, hanem a hitető. Ő ingerel minket egymás ellen, főleg az egymáshoz közel állókat: férjet a feleség ellen, gyermeket a szülő ellen, munkatársakat a főnök ellen. És ez a számunkra egyenlőtlen harc az oka az erőtlenségünknek.
De van egy jó hírünk: az Emberfia azért jött, „hogy az ördög munkáit lerontsa” (1Jn 3,8). – És ha „a Fiú megszabadít titeket, valósággal szabadok lesztek” (Jn 8,36; Károli-fordítás).
Gáncs Aladár