A közelmúlt krónikája
Kis állam – nagy befolyás
A Vatikán és szerepe a nemzetközi diplomáciában
Az államiság kritériumairól szólva azt mondhatjuk, hogy nincsenek szabályok sem az államterület nagyságára, sem az állam lakóinak a számára vonatkozóan. Napjainkban a hatalmas kiterjedésű és több tíz milliós lélekszámú államokon kívül léteznek igen kis területű és kevés lakosú, úgynevezett mikroállamok is, amelyek a nagyokhoz hasonlóan jelen vannak a nemzetközi színtéren. Sőt ezek a mikroállamok napjainkban aktívabban vesznek részt az államközi életben, mint korábban. (Európa hagyományos mikroállamai a Vatikán, Liechtenstein, Monaco és San Marino.)
Az alábbiakban a Vatikánnak mint államnak a sajátosságaira és speciális szerepére igyekszem rávilágítani.
A világ legkisebb államának területe alig több mint negyvennégy hektár (fél négyzetkilométer). Más törpeállamok, így a hatvanegy négyzetkilométeres San Marino vagy a százhatvan négyzetkilométeres Liechtensteini Hercegség egyenesen hatalmasnak tűnhetnek mellette. Még a százkilencvenöt hektáros Monacói Hercegség is nagyobb nála. E kicsiny állam területén található ugyanakkor a világ legnagyobb temploma, a Szent Péter-székesegyház, továbbá az egyik legnagyobb – mintegy ezer helyiségből álló – palotaépítmény. A főtemplomokon és egyházi intézmények épületein kívül a Szentszék birtoka még a Castel Gandolfó-i apostoli palota, amely 1626 óta a pápák nyári rezidenciája. Az épület az Albanói-tó partján álló magaslaton helyezkedik el.
1551-ben Loyolai Szent Ignác, a jezsuita rend vezetője alapította a ma is működő egyetemet Pontifica Universitas Gregoriana néven. Az eddigi pápák közül tizenketten szereztek diplomát ebben az intézményben, közöttük XI. Pius és a nagy hírű XIII. Leó. Ma több mint hatvan nemzet diákjai tanulnak a falai között.
Világhírű a mára már valóságos labirintussá növekedett Vatikáni Könyvtár. Gyűjteményében több mint hatezer ősnyomtatvány is található. A Vatikáni Levéltárban tárolt közel százezer kötet, doboz és iratköteg némelyike akár kétezer dokumentumot is tartalmaz.
A Vatikánnak igen kevés állandó lakosa van. Állampolgárságának sajátossága, hogy a vatikáni funkcióhoz kötődik. Az alkalmazottak megőrzik eredeti állampolgárságukat, ugyanakkor vatikáni alkalmazásuk alatt vatikáni állampolgárságot nyernek. Ez mindaddig fennáll, amíg ki nem lépnek a pápai állam szolgálatából.
A pápa kormánya a Vatikán területén tényleges joghatóságot gyakorol. Ugyanakkor kétségtelen, hogy ez a „joghatóság” korlátozott: a pápai állam számára Olaszország szolgáltatja a közműveket (víz, gáz, elektromos áram stb.). Ellenben a Vatikánnak saját postája, bélyege, vasútja, benzinkútja, hadserege és rendőrsége van.
Az állam nagyszerűen szervezett rendfenntartó és őrszolgálata nagy múltra tekint vissza. A pápai rendőrök olyan katonaviselt olaszok lehetnek, akik mind a polgári, mind az egyházi hatóságoktól megkapták az erkölcsi bizonyítványt, és legalább 175 centiméter magasak. Feladatuk, hogy fönntartsák a rendet a vatikáni kertekben – ahol egyébként a laktanyájuk is található –, és ők a palota rendőrei is.
A vatikáni rendfenntartók legismertebb, önálló egysége svájci gárda. Vörös-sárga-kék díszegyenruhájuk igen látványos. A gárdisták alkotják a pápa testőrségét is. Három–öt éves szerződéssel szolgálnak a pápai államban; ezalatt nem házasodhatnak meg.
Az államnak börtöne is van; például 1939-ben egyetlen lakója a Vatikáni Könyvtár hajdani könyvelője volt, akit sikkasztással vádoltak. A postahivatal, amely telefonszolgáltatást is nyújt, a XI. Pius által épített egyszintes épületben működik. A vatikáni bélyegek pedig olyan keresettek, hogy nyomtatásuk a pápai állam egyik fő iparága lett.
Az állam nem nélkülözi a modern tömegkommunikációs eszközöket: saját nyomdát, televízió-, rádióadót és saját napilapot tart fenn; ezek az orgánumok a fontosabb nemzetközi híreken és eseményeken kívül a pápai bíróságon folyó eljárásokról, a pápa tevékenységéről és programjáról is tájékoztatnak.
A Vatikánban többféle „ipari” tevékenységet is folytatnak: ilyen például a mozaik- és falikárpit-készítés, kéziratok restaurálása és a könyvkötés.
Vatikán Állam nemzetközi kapcsolatokban való részvételét semlegessége határozza meg: olyan nemzetközi rendezvényeken vesz részt, amelyek a békés kapcsolatok fenntartását célozzák, segítik elő. Az ENSZ-ben és más nemzetközi szervezetekben a Vatikán megfigyelőként tevékenykedik, más nemzetközi szervezetekhez pedig állandó missziókat küld. Számos többoldalú nemzetközi szerződésnek részese, például a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi egyezménynek. Részt vett az ENSZ harmadik tengerjogi konferenciáján és az 1989-ben Mexikóban megtartott világnépesedési konferencián is.
A Vatikán számos állammal tart fenn kétoldalú diplomáciai kapcsolatot úgynevezett nunciatúrák (nagykövetségek) útján. A Magyarországgal a II. világháború után megszakadt diplomáciai kapcsolatok helyreállítására 1989-ben került sor. A pápát hivatalos útjai során az államok államfőként fogadják.
E sorok írójának június 19. és 22. között lehetősége volt a pápai államtitkárság munkáját tanulmányozni, különös tekintettel a Vatikánnak az államok közötti konfliktuskezelő képességére. Evangélikus lelkészként, külügyi szakértőként és nemzetvédelmi doktoranduszként lenyűgözött az a szervezettség és profizmus, amellyel ez az egyházi államszervezet végzi a tevékenységét.
Fischl Vilmos