Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 28 - Harangtörténeti ankét

Kultúrkörök

Harangtörténeti ankét

A budapesti Öntödei Múzeum immár ötödik nemzetközi harangtörténeti ankétja június 23-án Schiller egyik legszebb költeményével, az Ének a harangról című, az ember életét örömében, bánatában végigkísérő harangot megidéző verssel kezdődött. Ám a mottóként idézett sorok ne csak a mindig hitet, reményt adó harang mestereinek munkáját dicsérjék; legyenek értékmérői a nagy érdeklődéssel, várakozással fogadott találkozás létrehozóinak, lelkes előadóinak és résztvevőinek is. Emlékezetes kis nemzetközi összejövetel részesei lehettünk ugyanis négy napig fővárosunkban és Sárospatakon – a harang jegyében.

Az esemény ünnepélyes megnyitása az Öntödei Múzeumban Lengyelné Kiss Katalin múzeumigazgató – a harangtörténeti ankétokról mondott – üdvözlő szavaival kezdődött. A résztvevőket Kocziánné dr. Szentpéteri Erzsébet, az Országos Műszaki Múzeum főigazgatója és dr. Varga Kálmán, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke köszöntötte.

Az előadásokra a Tamás Alajos Közösségi Házban került sor. A legszebb öntvény történetét feldolgozó dr. Patay Pálon – Európa-szerte jól ismert kampanológusunkon – kívül számos kitűnő külföldi és hazai harangtörténész, kutató gazdagította előadásával a messze hangzó, mégis szívközelben maradó érc hangszerrel kapcsolatos ismeretek tárházát.

Jelentsen békét első kondulásuk címmel Kurt Kramer, a freiburgi érsekség harangszakértője képes, színes, lírai utazás során vezette végig nagyszámú hallgatóságát a harang történetének útján. Juraj Gembicky a szlovákiai múzeumokban lévő történelmi harangokról beszélt, Várady József a Király-hágó melléki református templomokról, dr. Siegfried Adlberger a linzi érsekség orgonáiról és templomairól szólt, kitérve az evangélikusokkal való jó együttműködésükre. Dr. Francesc Llop i Bayo kilencven spanyol katedrális harangjait mutatta be, Kapui Gyula a Harangszó alatt zajló történelmi képek címmel tartott előadást, dr. Kormos Gyula pedig Sopronnak és egykori jobbágyfalvainak a harangkincseire hívta fel a figyelmet. A jelenlévők e referátumokon kívül meghallgathatták továbbá dr. Valter Ilona, Turok Margit, dr. Benkő Elek, dr. Tóth Elek és Rancz Lajos hasonlóképpen színvonalas előadását is. Az ankét második napja Virágh András orgonaművész szép koncertjével fejeződött be a Margit körúti ferences templomban.

A sok élményt nyújtó, ismeretbővítő tanácskozás kétnapos autóbuszos utazással folytatódott: a cél Sárospatak és környéke volt. A kirándulás résztvevői megismerkedhettek Tard, Szerencs, Mád, Taktabáj, Tokaj, Sárospatak és Tolcsva harangjaival és egyéb értékeivel. A látnivalók – templomok, múzeumok, a Rákóczi-vár, a sárospataki kollégium és múzeum – nem csak tárgyi, művészi, táji szépségekkel gazdagították a kirándulókat. Az egy úton járók könnyen egymásra találtak, tartós szakmai és baráti kapcsolatok is kialakultak, abban a hitben, hogy – Adyval szólva – nemcsak „tegnap harangoztak, holnap harangoznak”, hanem holnapután is megszólal az életünket végigkísérő tiszta, szép, érces hangjuk…

Schelken Pálma