A közelmúlt krónikája
Újabb drogambulancia a MÖSZ égisze alatt
A terápiás beavatkozásokat a segélyszervezet szakemberei a Pszichiátriai Szakmai Kollégium, illetve az Országos Addiktológiai Intézet által elfogadott szakmai protokollok és módszertani levelek alapján végzik. A drogambulancia járóbeteg-ellátást biztosít, tevékenységi körébe a diagnózis felállítása (testi és pszichoszociális állapotfelmérés), a gyógyszeres kezelés, illetve az egyéni, a csoport- és a családterápia (pszichoterápiás kezelés) tartozik. Az önsegítő csoportok szervezése, az információnyújtás, tanácsadás, a személyes gondoskodás és a megelőző-felvilágosító tevékenység mellett a segítségkérők jogi tanácsokért is fordulhatnak a munkatársakhoz. Az ingyenes jogsegélyszolgálat a mindennapi életben felmerülő hivatalos ügyek, illetve egyéni jogi problémák rendezéséhez nyújthat komoly támogatást.
Amennyiben a rászoruló állapota úgy kívánja, lehetőség nyílik fekvőbeteg-, illetve rehabilitációs ellátásra való beutalásra, valamint elvégezhetők lesznek a labor- és egyéb vizsgálatok (EEG, EKG, ultrahang) a helyi egészségügyi intézmények együttműködésével.
A megfelelő segítésnyújtási technikák kiválasztásakor minden esetben szakmai team dönt. A munka során fontos szerepet kap a prevenció, illetve a már drogfüggő kliensek gyógyításánál a családtagok bevonása is.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet 2003-ban nyitott hasonló tevékenységet végző intézményt Budapesten, amely – soroksári központtal – az egész Dél-Pest megyei régió szenvedélybetegeit gondozza. A gyakorlati munka tapasztalatai azt mutatják, hogy a rászorulók szívesebben keresnek fel egy civil szervezet által működtetett intézményt, mint ha állami szervektől kellene tanácsot, segítséget kérniük. Az új drogambulancia, amely a megyében egyedüliként nyújt ilyen szolgáltatásokat, napi szinten hatvan rászorulót képes ellátni, akik a megyeszékhelyről és a megye összes településéről felkereshetik problémájukkal az ökumenikus segélyszervezet munkatársait.
Felmérések szerint a Szolnok megyében élő fiatalok húsz százaléka él nem legális drogokkal, s az elmúlt két évben Szolnok városában öt százalékról huszonhét százalékra növekedett a nem legális drogokat használók száma.
MÖSZ-info