Egyházunk egy-két hete
Evangélikus pedagógusok országos találkozója
A találkozó résztvevöi |
Tizenharmadik alkalommal, egy nagyon nehéz tanév befejeztével gyűltek össze az evangélikus iskolák pedagógusai a nagy múltú iskolavárosban. Eddig ezen a találkozón vettek részt a legtöbben – mintegy 250-270-en – a különböző alkalmakon.
Hétfőn délután istentisztelettel – Gabnai Sándor helyi lelkész szolgálatával – vette kezdetét a konferencia a soproni evangélikus templomban. Ezután a résztvevők négy csoportban ismerkedtek a soproni evangélikus gyülekezet történetével a gyülekezet levéltárában, majd meglátogatták a Berzsenyi- és az Eötvös-gimnáziumot, és tájékoztatást kaptak az intézmények életéről. Este a Hunyadi János Evangélikus Általános iskola tantestülete látta vendégül a vendégeket.
Kedden délelőtt Jankovits Bélának, a Győr-Soproni Egyházmegye esperesének Jn 6,6–9 alapján tartott áhítata után két előadás hangzott el az evangélikus gyökerek és az oktatás témakörében.
Alpárné dr. Szála Erzsébet, a Nyugat-magyarországi Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Főiskolai Karának főigazgatója igényes és érdekfeszítő áttekintésében a reformáció magyarországi hatását állította a középpontba, különös tekintettel az anyanyelvi műveltség fejlődésére. Természetesen erre jó alapot adott a soproni evangélikus oktatás történetének rövid ismertetése. Weltler Sándor malomsoki lelkész az evangélikus oktatás teológiai gyökereit, a „gyökerek gyökerét” szedte rendszerbe. Meghökkentő, újszerű, vitára is késztető bevezetés után a krisztusi gyökerek öt fő tézisét sorakoztatta föl (hasonlóan a wittenbergi 95 ponthoz): Krisztus, az ige, az igehirdetés, a korál és a kereszt. A reformáció tételei után az oktatás-nevelés keresztény értelmezéséből kaphattak ízelítőt a résztvevők, többek között Németh László, Péterffy Sándor, Weöres Sándor gondolatain keresztül.
Délután jó félórás közös éneklés után izgalmas témákban szervezett szekcióülések várták a középiskolák tanárait. Az egyes szekciók címei és vezetői: Iskoláink szerepe a gyülekezetek életében (Verasztó János); Az egyházi iskola gyülekezete – spiritualitás az egyházi iskolákban (Solymár Mónika); Hiteles tanár, hiteles szülő, hiteles lelkész (Hegedűs Attila); Utak és lehetőségek a közösségépítésben (Huszák Zsolt és Tölli Balázs). Az általános iskolák és az óvodák pedagógusait a Hunyadi általános iskola tantestülete fogadta, majd Esztergályos Jenő, az Apáczai Kiadó ügyvezető igazgatója tájékoztatta a hallgatóságot az új kiadványokról.
Az utolsó nap délelőttjén Solymár Mónika áhítatát követően a szekciók vezetői számoltak be az előző délutáni foglalkozások tapasztalatairól, majd fórumbeszélgetés következett a közös problémákról. A jelenlévők meghívást kaptak a következő – 2006-ban Békéscsabán rendezendő – konferenciára.
A három nap Nagycenken, a katolikus templomban ért véget a Hegedűs Attila szolgálatával zajlott úrvacsorás záró istentisztelettel. Érdemes megemlíteni, hogy a konferenciával egy időben zajlott Kőszegen a bajor és magyar diákok egyhetes környezetvédelmi tábora; a nyár folyamán egyre több iskolai szervezésű táborban találkozhatnak egymással diákjaink.
Jancsó Kálmánné
Regionális hozzárendelés: Nevelési és Oktatási Osztály