Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 29 - Tényleg... miért hiszek?

Kultúrkörök

Tényleg... miért hiszek?

A miértekre általában nem egy szóval szokott felelni az ember. (Kivéve, ha azt mondja: „Csak.”) A „miért” szó ugyanis az okát, a célját kutatja valaminek, egy döntésnek, egy cselekedetnek, egy tervnek, egy életútnak, s a rá adott válasz – ha őszinte – akár kötetnyi hosszúságú is lehet… Ha mindehhez még hozzávesszük, hogy valaki az életét meghatározó legfontosabb ténnyel, a Krisztusban való hittel kapcsolatban kapja a kérdést, akkor a felelet már hitvallássá, bizonyságtétellé formálódik.

Miért hiszel? Miért hiszek? Jó, hogy vannak olyanok, akik ma is feltesznek ilyen kérdéseket, mert a lelki szomjat nem olthatja más, mint a Krisztusról való hiteles bizonyságtétel. A felszínességet, az üres sztárokat, a valóságshow-kat, az értéktagadást népszerűsítő médiavilágban majdnem éhen-szomjan halunk, mert valami maradandó táplálékra vágyunk… Emberi, isteni szóra; igaz életű emberekre, olyanokra, akik megmérettek, de nem találtattak könnyűnek… Ezek a példák segítenek nekünk tovább élni, erőtartalékot képeznek, bátorítanak. Szerencsére van ilyen. Keresni kell, de a kereső jutalma megadatik.

Missziói vállalkozásnak is nevezhetjük tehát a Kairosz Kiadó Miért hiszek? című könyvsorozatát. Ebben méltán népszerű, köztiszteletnek örvendő, erkölcsi, emberi tartásukról ismert és példaképnek nevezhető, hívő személyiségek vallanak megragadó nyíltsággal és őszinteséggel önmagukról, pályájukról, küzdelmeikről, sikerről és bukásról, életcélról, hazáról, társadalomról. Különböző pályaképek tablója e könyvsorozat. Az a közös pont bennük, hogy Istenről, hitről szólnak a vallomások, kimondva és a „sorok között” elrejtve is ott van bennük az élet Ura. Néhány név az eddig megszólaltatottak sorából: dr. Papp Lajos, Molnár Tamás professzor, Nemeskürty István, Kellermayer Miklós, Jókai Anna, Eperjes Károly…

A most megjelent kötetben Szokolay Sándor Kossuth-díjas, Corvin-lánccal kitüntetett evangélikus zeneszerzővel Halász Zsuzsa beszélget. Credo ergo sum (Hiszek, tehát vagyok) – Szokolay művész úr, aki Kodály tanítványa volt, már a kis kötet címében felfedi léte titkát. A Luther-kantáta, a Confessio Augustana-kantáta, a Missa Pannonica, az Ergo sum (e szimfonikus zenei költemény egyik tétele a Credo is), az Ecce Homo, a Sámson szerzője megkapó őszinteséggel és szenvedéllyel szól hitéről. Bibliaismerete átsüt a sorokon. Szokolay Sándor kételkedés nélküli hitben éli életét, és ezért nem mulaszt el hálát adni. Erőt adó, lelkileg felüdítő a bizonyságtétele. (Szokolay Sándor zeneszerzővel a Híd evangélikus magazin következő száma közöl portréinterjút.)

*

Credo ergo sum! Szokolay Sándorral beszélget Halász Zsuzsa. Kairosz Kiadó, Budapest, 2004. Ára 1300 Ft.

Kőháti Dorottya