Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 31 - Fasori evangélikus gimnázium

Kultúrkörök

Fasori evangélikus gimnázium

Budapesten, a VII. kerületben, a Városligeti fasor 17–21. szám alatt található a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium. Az épületegyüttest, az oktatási célokat szolgáló szárnyakat és a templomot 1903 és 1905 között emelték Pecz Samu tervei alapján neogótikus stílusban, a szűknek bizonyult Deák téri lutheránus gimnázium kiváltására. A kivitelezésben közreműködő neves mesterek közül érdemes említést tenni az ólomüveg ablakok készítőjéről, Róth Miksáról; a templom oltárképét festő Benczúr Gyuláról, illetve az Angster-dinasztia mesteréről, aki az orgonát alkotta meg. Az épület létrejöttében fontos szerepet játszott **Zsolnay Vilmos gyára is. 1952-ben államosították az intézményt; az Országos Pedagógiai Intézet működött benne. 1989-ben indult újra a tanítás az ismét egyházi kezelésbe került gimnáziumban. Az 1973–74-es templomrekonstrukció után az 1989. esztendőtől kezdődően több lépcsőben folytak felújítási munkálatok.

Az intézmény napórája az udvarra néző, délkeleti homlokzaton, a tanári szoba erkélye alatt, az igazgatói lakás falán, négy méter magasban található. Erre a kiugró, ötször két és fél méteres falrészre készített freskót Kölber Dezső festőművész 1906-ban. A freskón az athéni iskola tanulói láthatók, amint egy görög bölcs tanítását hallgatják. Éppen csillagászati előadás folyik; alul egy armilláris szféra (gyűrűs gömb), felül egy napóra. Az árnyékóra számlapja kör alakú, egy méter átmérőjű. Számozása VIII–XII–II, változó közű, negyedórás sűrűségű. Alul egy analemmagörbe (az időegyenlet grafikus ábrázolása) található, melyen fel vannak tüntetve a hónapok, körben pedig az állatövi csillagképek stilizált ábrái díszítik az időmérőt.

A napóra tervezője Mikola Sándor fizikatanár volt. A későbbi átépítések alatt, 1952 után a freskó és a napóra eltűnt, csak fényképek őrizték meg eredeti állapotát. 1991-ben Gulyás Dénes festőművész és Rác András mozaikművész újra elkészítette a freskót és a napóra mozaikmunkáit a régi képek alapján. A munka anyagi hátterét Bartók Péter és a Fasori Öregdiákok Genfi Egyesülete biztosította.