Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 31 - Szenzációs lelet a Júdeai-sivatagban

A közelmúlt krónikája

Szenzációs lelet a Júdeai-sivatagban

Mintegy kétezer éves bibliai tekercstöredékhez, ötven éve az egyik legfontosabb régészeti lelethez jutott egy izraeli régész azáltal, hogy találkozott egy beduinnal a Júdeai-sivatag egyik völgyében.

Hanan Esel, a tel-avivi Bar Ilan Egyetem régésze 1986 óta kutatott a Júdeai-sivatag déli részén. Tavaly titkos találkozóra hívta egy beduin azzal az indokkal, hogy szakmai segítséget kér tőle.

A Holt-tenger mellett, egy faluban a beduin megmutatott a professzornak két kis barna bőrdarabot, amelyen héber írás volt, és amelyért állítólag húszezer dollárt (mintegy négymillió forintot) ajánlottak neki a feketepiacon. Azért fordult az ismerős izraeli régészhez, hogy az fölbecsülje a töredékek értékét. A találkozó azért volt szigorúan titkos, mert a leleteket be kellett volna szolgáltatni az illetékes hatóságnak, s ennek elmulasztása büntetendő cselekmény.

Hanan Esel – ahogy most Tel-Avivban elmesélte – azonnal lefényképezte a tekercseket, mert nem is remélte, hogy viszontlátja őket. Az idén márciusban aztán újra felkereste a beduint, és a kétezer éves töredékek még megvoltak. Végül az egyetem nevében a régész megvette darabját háromezer dollárért (mintegy hatszázezer forint).

A két kis töredéken az írás Mózes III. könyvéből, a Tóra középső részéből való, és az időszámításunk szerint 135 körüli időre datálható. A töredékek vélhetően azoktól a menekültektől származnak, akik a zsidók rómaiak elleni, Bar Kochba vezette felkelésének leverése után a Holt-tengerhez közeli Nahal Arugot-i barlangokban húzták meg magukat.

A tekercstöredékeket az Izraeli Régiségeket Vizsgáló Hatóság veszi most górcső alá. Steven Pfann archeológus megjegyezte: érdekes és egyúttal bátorító, hogy a Júdeai-sivatagban az 1960-as évek óta az első szenzációs lelet került elő.

Hanan Esel régész közlése szerint az újabb két töredék része annak a tizenöt tekercsnek, amelyeket ebben a térségben találtak, és abból a korból való, amikor Bar Kochba vezetésével a zsidók felkeltek a rómaiak ellen Kr. u. 132–135 között, de egyúttal az első olyan lelet, amelyen Mózes III. könyvéből való részletek vannak.

Az izraeli régészek 1947 és 1956 között átkutattak tizenegy barlangot a Holt-tenger nyugati partján, és több mint ezer ősi szöveget találtak, köztük az úgynevezett holt-tengeri tekercseket.

MTI