A közelmúlt krónikája
Vatikáni vélemény Harry Potterről
A Kultúra Pápai Tanácsának konzulense, Peter Fleetwood óvatosságra int a számos sajtóorgánumban napvilágot látott téves információkkal kapcsolatban, amelyek szerint a Vatikán veszélyesnek tünteti fel a Harry Potter-könyveket.
Fleetwood a jelenlegi szentatyától, akkor még Ratzinger bíborostól kapott megbízást a Harry Potter-jelenség vizsgálatára.
Fleetwood a Vatikáni Rádió riporterének pozitívan nyilatkozott: „A Harry Potter-könyvek egyértelműen különbséget tesznek jó és rossz között, s egyértelműen a jókat mutatják be végső győztesként. A sikerkönyvekben a »mágikus effektusok« csak irodalmi eszközök, hogy megnyerjék a gyerekek érdeklődését.” Szó sincs arról, hogy ezek a regények valamiféle átfogó „mágikus elméletet” mutatnának be – hangsúlyozta Fleetwood.
A beszélgetés során az egyházi szakember kitért azokra az újabban elterjedt hírekre is, amelyek szerint Ratzinger bíboros a német Gabriele Kubynak írt válaszában 2003-ban a Harry Potter-történeteket „kifinomult csábításnak” nevezte. Ratzinger bíboros irodája valóban küldött egy köszönőlevelet a német szerzőnek Harry Potter – gut oder böse (Harry Potter – jó vagy gonosz) című tanulságos könyvének eljuttatott példányáért 2003 márciusában. Fleetwood szerint a levél további megfogalmazása a titkárságtól is származhatott. Annyi bizonyos, hogy a bíboros akkoriban megkereste Gabriele Kubyt, hogy könyvét hivatalos elbírálásra juttassa el Fleetwoodnak.
Kuby a regénysorozat akkoriban megjelent ötödik kötete kapcsán azzal vádolta Joanne Kathleen Rowlingot, a Potter-könyvek szerzőjét, hogy varázslótanoncával a mágiát dicsőíti; a Harry Potter „a fiatal nemzedék ellen elkövetett bűn”, intoleranciára nevel, és ellentmond „az alkotmány szellemének”. Kuby szerint ez nem modern mese, hiszen a mesékben a varázslók és boszorkányok egyértelműen a gonosz képviselői, akiknek a hatalmától a főhős erényei gyakorlásával szabadulhat meg. Harry Potter esetében azonban nincsen senki, aki egyértelműen a jót akarná.
Fleetwood a Vatikáni Rádióval folytatott beszélgetésben arra kérte a szülőket, hogy olvassák el a regényeket, hogy maguk ítélhessék meg. Egyben óvott a „riogatástól, amely lépten-nyomon az ördög keze nyomát véli felfedezni”. A kulturális jelenségek megítélésekor óvatosnak kell lennünk, hangoztatta: „Joanne K. Rowling jó író, akinek a sikere egyeseket féltékennyé tett. Mindenesetre sok gyereknek visszaadta az olvasás örömét.”
Forrás: Új Ember, július 31.