Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 37 - Zsidó fesztivál – immár nyolcadszor

Kultúrkörök

Zsidó fesztivál – immár nyolcadszor

A Budapesti Zsidó Hitközség Idegenforgalmi és Kulturális Központja szervezésében immár nyolcadik alkalommal rendezték meg a zsidó nyári fesztivált augusztus 28-a és szeptember 4-e között. A sokszínű, sokhangú, sőt mi több: sokízű rendezvénysorozat a zsidó kultúra bemutatását tűzte ki céljául. Hagyományosan a művészetek több ágában teszik ezt: könyvnapok, komolyzenei, klezmer- és dzsesszkoncertek, színházi előadások, filmek, gasztronómiai bemutatók mind-mind részei a nyár végi programsorozatnak.

Amint arra a szervezők utalnak, hivatalos felmérés tanúsítja, hogy a magyarországi fesztiválok sorában a harmadik leglátogatottabb eseményről van szó. A szakrális központ természetesen a budapesti Dohány utcai zsinagóga, de a város úgymond „világi” helyszínei – például a Gödör néven ismert Erzsébet téri klubhelyiség és park – is otthont adott egyes programoknak.

A könyvfesztivál kicsit mintha „keresné a helyét”: a tavalyi szakrális, Wallenberg emlékparki helyszín után az idén ismét a nyüzsgő Deák tér tőszomszédságában találhattuk meg a pavilonokat, régi-új helyszínen. A könyvnapok alkalmából direkt a könyvfesztivál hetére időzítették a könyvkiadók (például a Makkabi, a Cet, a Múlt és Jövő) új köteteik megjelentetését. A Szochnut Hajehudit – magyarul Zsidó Ügynökség, a világ legnagyobb zsidó szervezete – egy óriástérképpel és minivetélkedővel várta a vállalkozó szelleműeket, akik egy Izraelbe szóló repülőjegyet nyerhettek. Dedikálások, író-olvasó találkozók tették teljessé a könyvfesztivál programját. Az izraeli gasztronómiai napok keretében a Nagyvásárcsarnokban pedig ki-ki belekóstolhatott például a sóletbe, a maceszgombócba, a pitába vagy egy flódni (diós, mákos, lekváros-gyümölcsös emeletes lepény), és egy üdítő elfogyasztása mellett figyelhette a hóra táncbemutatót.

A fesztivál egyik „sztárvendége” az a Maia Morgenstern volt, akit Mel Gibson A passió című filmjében láttunk – Jézus anyját, Máriát alakította. A művésznő Solem Alechem ragyogó humorú levélregényének színpadi változatában, a Marienbadban vállalt szerepet, jiddis nyelven. (NB. hatvankilenc éve nem hangzott jiddis nyelv magyar színpadon!) Kishont Ferencnek, az idén elhunyt magyar származású, világhírű humoristának, írónak és a száz évvel ezelőtt született Ráday Imrének egyaránt filmvetítésekkel állítottak méltó emléket.

K. D.