Egyházunk egy-két hete
Jézusi tantervvel induljon az új tanév!
„Írástudók, tanítványok, gazdák!” – szólította meg a gyülekezetet Gáncs Péter, a Déli Evangélikus Egyházkerület püspöke, aki az istentisztelet igehirdetői szolgálatát végezte a 2005/2006-os tanévet megnyitó ünnepségen. Mt 13,52-ben ezt olvassuk: „Tehát minden írástudó, aki tanítványává lett a mennyek országának, hasonló ahhoz a gazdához, aki újat és ót hoz elő éléskamrájából.” A püspök tantervként helyezte a jelenlévők szívére ezt a tömör jézusi mondatot, és külön felhívta a figyelmet a megnevezettek sorrendjére. Jézus logikája más, mint az emberi logika. Írástudóból tanítvánnyá, tanítványból gazdává lenni? Hogyan? Gáncs püspök elsőként az Írások ismeretére buzdított e felszínes, sekélyes világban. „A teológiára jelentkező fiatalok a szó legtisztább értelmében lesznek majd írástudók, ha Jézus szavára figyelnek. Tanítványokként felelős szolgálattal bíz meg Mesterünk. Tanítványnak lenni, annak maradni, s másokat is azzá tenni – a létező legnagyobb rang, a keresztény lét értelme. Végezetül pedig: Urunk vezetése által hűséges gazdákká érhetünk” – hangsúlyozta az igehirdető.
A most szolgálatba induló hatodéveseket arra biztatta Gáncs Péter, hogy vegyék elő az évek során összegyűjtött lelki, szellemi kincseiket, hiszen az óra és az újra együtt van szükség egyházunkban. Jövőt építő kincsek birtokában kezdhetik meg szolgálatukat, s lelkesedésükre, írástudói, tanítványi habitusukra óriási szükség van. Egy nemrég készített felmérés szerint, mely az ifjúság vallásos helyzetét vizsgálja, a fiatalság – azon belül is a 25–30 éves korosztály – nem talál utat az intézményes egyházakhoz. A püspök kifejezte reményét, hogy a teológián tanuló fiatalok szolgálatukkal éppen őket, tehát a saját generációjukat is elérik, megszólítják majd. „Könyörögjünk a Szentlélekért, aki feltárja az Írások értelmét, aki segítőnk kommunikációnkban, s kérjük, hogy Urunk áldja meg az induló tanévet” – zárta gondolatait Gáncs Péter.
Az istentisztelet folytatásaképpen örömteli pillanatokban osztoztak professzorok, hallgatók, család és gyülekezet, amikor beiktatták professzori tisztébe dr. Fabiny Tamást, az Újszövetségi Tanszék vezetőjét. Az iktatás szolgálatát D. Szebik Imre elnök-püspök, dr. Szabó Lajos rektor és dr. Reuss András professzor végezte. Lk 12,48 alapján a püspök Jézus szavára emlékeztetett: „Akinek sokat adtak, attól sokat kívánnak, és akire sokat bíztak, attól többet kérnek számon.” Dr. Fabiny Tamás sok talentumot kapott: a teológia, ezen belül az Újszövetség tudományának magas szintű ismerete mellett írói vénával is bír, a Duna Televízióban pedig hosszú évek óta készít Isten nagyságát, az egyház szolgálatát ismertető műsorokat. Valamennyi területen elhívásához, lelkipásztori mivoltához hűen szolgál. „Sokan irigyelhetik azt, akinek sok adatott” – mutatott rá az elnök-püspök, hozzátéve, hogy Fabiny Tamástól is sokat vár az egyház, sokat a hittudományi egyetem, de még többet az, aki szellemi-lelki kincseivel megajándékozta őt. Iktatóbeszédének végén D. Szebik Imre kérte, hogy „Isten áldásával, mindannyiunk örömére, egész egyházunk javára bontakoztassa ki ezután is sokoldalú tehetségét”.
Ezután a hatodévesek és mentoraik szolgálatba bocsátása következett. A lelkészjelölt hallgatók képzésének vezetői: dr. Szabóné Mátrai Marianna (a Gyakorlati Intézet vezetője), valamint az immár professzor dr. Fabiny Tamás igei áldással, imádsággal indította a tizenöt fiatalt és a lelkészjelöltek mentorait. Szabóné Mátrai Marianna arra bátorította őket, hogy lelki emberek legyenek, akik az építkezésnél nem csupán a követ látják, amelyet éppen a kezükben tartanak, hanem magát a katedrálist – felemelt fejjel, szívvel…
Az istentisztelet után a szokott rend szerint ünnepi ülésre került sor. Dr. Szabó Lajos rektor köszöntötte egyházunk mindhárom jelen lévő püspökét: Szebik Imre elnök-püspököt, Ittzés Jánost, a Nyugati (Dunántúli), és Gáncs Pétert, a Déli Egyházkerület püspökét, valamint az országos egyházat képviselő dr. Frenkl Róbert országos felügyelőt. Az évnyitón megjelentek sorában üdvözölte az Északi Egyházkerület felügyelőjét, Benczúr Lászlót, dr. Nagy Gyula nyugalmazott püspököt és Lackner Pál protestáns tábori püspököt is, valamint a nyíregyházi kihelyezett tagozatot vezető dr. Csepregi Andrást. A rektor kifejezte afölötti örömét, hogy református, katolikus, metodista és izraelita vendége is van az EHE tanévnyitó ünnepségének.
Az ünnepi ülés középpontjába – természetesen – dr. Fabiny Tamás székfoglaló beszéde került. Előadásának Az exegetikai munka mint hitépítő és hitmélyítő folyamat címet adta a frissen beiktatott professzor. Elsőként köszönetet mondott nagy elődeinek, különösen is közvetlen munkatársának és tanszékvezető elődjének, dr. Cserháti Sándor professor emeritusnak. Mint rámutatott, „az írásmagyarázati részletmegfigyelések korántsem öncélúak, hanem kifejezetten a hitépítés és -mélyítés szolgálatában állhatnak”. A professzor példák egész sorát hozta e tézis illusztrálására, Máté evangéliumától kezdve az Apokalipszisig. Jézus és Péter megrendítő dialógusa, melynek során Jézus többször is felteszi a kérdést: „…szeretsz-e engem?” (Jn 21,15–19), Jézusnak a kereszten elhangzott utolsó szavai, Pál megtérésének leírása Az apostolok cselekedeteiben vagy Jézus példázatainak, a tékozló fiú parabolájának exegézise „a hitébresztés valóságos kincsesbányája lehet” az Írás figyelmes kutatója számára. „Az Újszövetség exegézise nem eltávolít a hittől, hanem közelebb visz ahhoz. Az írásmagyarázat során bőségesen szerezhetünk úgynevezett »aha-élményeket«. (…) Meggyőződésem: a hit és a tudás nem áll szemben egymással, hanem egyik feltételezi a másikat” – foglalta össze hitvallásszerűen vizsgálódásai eredményét Fabiny Tamás. Személyes vallomásként hangsúlyozta: igehirdető szeretne maradni továbbra is, íróasztal és szószék egyaránt fontos a számára.
A székfoglaló előadást követően dr. Frenkl Róbert rövid beszédben szólt az ünneplő gyülekezethez, kiemelten a Fabiny családhoz. Az országos felügyelő áldást kívánt az új tanévre, az ige egyházában az igényességet hangsúlyozva.
Végezetül a hirdetések élén dr. Szabó Lajos rektor bejelentette, hogy dr. Bodrog Miklós lelkész az EHE könyvtárának adományozta teológiai szakkönyvtárát. A rektor kiemelte: ritkaságszámba megy, hogy mindezt – ahogyan jelen esetben történt – életében teszi egy lelkésztestvérünk. Bodrog Miklós lelkésznek, pszichológusnak (aki gyakorlati teológiából szerezte doktorátusát) az intézmény és az egyház nyilvánossága előtt fejezte ki az egyetem köszönetét a rektor.
Az alkalmon orgonán közreműködött dr. Finta Gergely, az EHE énekkara Csorba István karnagy vezetésével, valamint a liturgikus ének szeminárium hallgatói. Mindannyiukat köszönet illeti az ünnep zenei szolgálatáért.
Induljon hát Jézus áldásával, az ő erőt adó jelenlétében s az igehirdetésben említett „jézusi tantervvel” a teológia 2005/2006-os tanéve!
K. D.
Regionális hozzárendelés: Evangélikus Hittudományi Egyetem