Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 39 - Kossuth Lajos Amerikában

A közelmúlt krónikája

Kossuth Lajos Amerikában

Ezekben a hetekben a Katrina hurrikán pusztításával kapcsolatban sok szó esik a sajtóban New Orleansról és környékéről. Nekünk, magyaroknak azonban ez a városnév egészen másról is ismerős lehet: 1852-ben ez volt Kossuth Lajos amerikai egyesült államokbeli látogatásának az egyik állomása.

Kossuth törökországi száműzetéséből hajózott Anglia érintésével az Egyesült Államokba az amerikai nemzet vendégeként. Célja Magyarország, a magyar forradalom és szabadságharc igaz történetének népszerűsítése volt, hogy az újabb szabadságharc kirobbantásához és megvívásához segítségre találjon. Az északi államokban soha nem látott lelkes fogadtatásra talált. Ha nem is a várt és szükséges mértékben, de az anyagi támogatás is egyre gyűlt.

A világ legnagyobb könyvtárában, a washingtoni Kongresszusi Könyvtárban e sorok írója megtalálta Kossuthnak egy 1853. február 23-án kicsiny cédulára írt, kiadatlan levelét. A kézírásos levél címzettje D. White, feltehetően Andrew Dickson White (1832–1918) diplomata, a michigani egyetem professzora, aki a republikánusok közé tartozott.

Ebben a rövid írásban Kossuth tudatta White-tal, hogy Indiana állam kormányzója, Wright (Joseph Albert Wright republikánus politikus, 1810–1867) már értesült az érkezéséről, és hogy számára nem módosítható az időpont. Kéri, hogy semmiféle ünneplést ne rendezzenek.

Álljon itt a levél szövege:

D. White Madison Ia

Cincinnati febr. 23. 1852

Governor Wright is already informed that I come Friday to Indiana, I have not the power to alter it. I will thank the people of Mad. but must thankfully decline every festive arrangement else.

Lkossuth

Magyar fordításomban így hangzik a szöveg: „Wright kormányzó már tudja, hogy pénteken jövök Indianába, ezen nem áll módomban változtatni. Üdvözlöm Madison népét, de köszönettel vissza kell utasítanom minden egyéb ünnepélyes rendezvényt.”

Március elején Kossuth a Mississippi folyón való kétnapi hajózás után a Missouri állambeli nagyvárosba, St. Louisba érkezett. Megérkezése előtt szervezett támadások érték szélsőséges katolikusok részéről. Kossuth nem hunyászkodott meg, hanem határozottan kifejtette álláspontját: „Protestáns vagyok, nemcsak születésemnél fogva, hanem meggyőződésből, de halálos ellensége vagyok a türelmetlenségnek és a felekezeti elkülönülésnek. Meggyőződésem, hogy a vallás lelkiismeret dolga, és ezt minden ember intézze el önmaga és az Isten között.”

St. Louisból a Mississippi folyón folytatta útját New Orleansba; az állam nagy kikötővárosába 1852. március 26-án érkezett meg. Azonban „ez a rabszolgatartó város nem szívesen látta a szabadság eszményének hirdetőjét”. Április 1-jén Kossuth továbbment Montgomerybe, Alabama állam fővárosába. Látogatást tett Mobile-ben is, ahol neves könyvtár működött. A helybeliek Kossuth iránti ellenszenve úton-útfélen megnyilatkozott, ugyanis ebben az időben a déli államokban, beleértve Missourit is, még működött a rabszolgaság szégyenteljes intézménye.

Berényi Zsuzsanna Ágnes