Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 43 - Az első lelkésziktatás Piliscsabán

Egyházunk egy-két hete

Az első lelkésziktatás Piliscsabán

A lutheri reformáció már a 16. században elérte Pest-Budát, de evangélikus eleink a főváros budai oldalán először a 19. század utolsó évtizedében gyűlhettek össze saját, azóta is vasárnapról vasárnapra megtelő templomukban a budai Várban. Egy évszázad leforgása alatt tizenegy gyülekezet született, melynek legifjabb tagja a közelmúltban megalakult Piliscsabai Evangélikus Egyházközség. A közösség első lelkészét, Kézdy Pétert október 15-én Bence Imre, a Budai Egyházmegye esperese iktatta be.

A Béthel Missziói Központ fatemplomában tartott istentiszteleten D. Szebik Imre, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke prédikált, aki az új lelkészt 1Krón 28,20 alapján így biztatta: „Légy bátor és erős, kezdj hozzá és cselekedj! A lelkész feladata, hogy megjelenítse a szentet, megmutatva Jézust azoknak, akik kíváncsiak rá. A hit nem magán-, hanem közösségi, de legfeljebb személyes ügy. Ezért jó lelkigondozó légy, hogy épüljön ez a most még alig százfős gyülekezet! Ezt kívánom neked lelkésszé szentelésem igéjével, amelyet azért választottam, mert itt, Piliscsabán a szolgálatoddal valami egészen új kezdődik” – zárta gondolatait az egyházkerület vezetője.

Kézdy Péter Mt 6,33 alapján tartott prédikációjában a piliscsabai gyülekezethez fordulva a következőket kérte: ne a feladat elvégzésének sikerétől tegyék függővé a bennük lévő lelkesedést, hanem attól a buzgalomtól, amelyet Isten országának az építése iránt éreznek. Mert az örömöt nem a siker adja, hanem egy távoli cél…

A természetet szerető, nyugodt lelkialkatú és a tanításban, az ifjúsági és gyermekmunkában jártas frissen beiktatott lelkész érettségi után az Ybl Miklós Műszaki Főiskolán szerzett diplomát, majd egy évig idegenvezetést tanult. Ezt követően került az Evangélikus Teológiai Akadémiára. Már tanulmányi évei alatt megkezdte hitoktatói munkáját a Sylvester János Protestáns Gimnáziumban, ahol jelenleg is ökumenikus hittanórákat tart. Miután öt évet szolgált segédlelkészként az idén százesztendős fasori gyülekezetben, pályázat útján választotta meg az egyházjogilag most született gyülekezet. Az új lelkész Turnay Béla diakónus lelkész magvető munkáját folytatja a Béthel Missziói Központban, illetve a fogyatékossággal élőknek otthont és munkát adó Siló Önálló Élet Központban. Szolgálata ezenkívül az Evangélikus Egyetemi Lelkészségnek a Pázmány Péter Katolikus Egyetem területén ökumenikus összefogásban való megszervezésével egészül ki.

Az istentiszteleten jelen lévők a Resinarius énekegyüttes szolgálata által is gazdagodhattak.

Az iktatóünnepség végén a felszólalók népes sorában Benczúr László, az Északi Egyházkerület felügyelője megköszönte a piliscsabai evangélikusoknak, hogy volt bátorságuk elhatározni a gyülekezet önállósodását annak érdekében, hogy egy életképes, erős közösség alakulhasson meg.

Horváth-Hegyi Olivér

Regionális hozzárendelés: Piliscsabai Evangélikus Egyházközség