Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 44 - A kereszt teológusától az ökumenéig

A hét témája

A kereszt teológusától az ökumenéig

A Hermeneutikai Kutatóközpont legújabb kiadványaiból

Egy testben a kereszt által – Princetoni javaslat a keresztények egységére. Szerkesztette Carl E. Braaten és Robert W. Jenson. Fordította Tóth Sára, szakmailag lektorálta id. Hafenscher Károly. Hermeneutikai Füzetek 28. Hermeneutikai Kutatóközpont, Budapest, 2005. Ára 735 Ft.

A tizenhat észak-amerikai teológus által 2003-ban megfogalmazott Princetoni javaslat az ökumenizmus történetében páratlan dokumentum, amely a Carl E. Braaten és Robert W. Jenson által létrehozott Center for Catholic and Evangelical Theology (Katolikus és Evangéliumi Teológiai Központ) kezdeményezésére született. Aláíróinak többsége a „régi”, elbürokratizálódott és a politika fogságába esett ökumenével szemben egy „új”, alulról kezdeményezett, hitvallásos ökumenét képvisel. Nem egyházaik (ortodox, római katolikus, episzkopális, evangélikus, református, pünkösdista) nevében, hanem egyházaikhoz szólnak. Szerintük ma nem arra van szükség, hogy divatos világi áramlatok hatására a kereszténység kétezer éves tanítását revízió alá vegyük, hanem arra, hogy az ősi tanúságtétel ma is erőteljesen szólalhasson meg. Vallják, hogy a kereszténység mai megosztottsága és az ebbe való beletörődés bűn, amelyből a kivezető út egyedül a bűnbánat és a Krisztusban már létező egység áldozatokkal járó kimunkálása: egy testben a kereszt által.

A kiadvány az ökumené hazai barátait és ellenzőit kívánja megszólítani, hogy az itt olvasottak értelmezéséről párbeszéd alakulhasson ki. Az egyházi megosztottság pusztán emberi erőfeszítéssel nem számolható fel. A Princetoni javaslat – írja előszavában Jenson – „vizekre vetett kenyér, amely fölött egy napon a Lélek lebeg majd”.

Gerhard O. Forde: Ki a kereszt teológusa? Gondolatok Luther Heidelbergi disputációjáról. Fordította ifj. Fabiny Tibor és Tóth Sára. Magyarországi Luther Szövetség – Hermeneutikai Kutatóközpont, Budapest, 2005. Ára 1200 Ft.

Az amerikai lutheránus teológus, Gerhard O. Forde (ejtsd: fördi) 1927-ben született és 2005-ben halt meg. Ki a kereszt teológusa? című műve 1997-ben jelent meg, s az elmúlt évtizedben Észak-Amerikában és Európában is nagy visszhangot váltott ki. A könyv alapgondolata szerint Luther nem egy újabb teológiai irányzatot kezdeményezett, hanem arról beszélt, hogy ki méltó a teológus névre.

A szerző a Heidelbergi disputáció (1518) téziseinek részletes magyarázata során mutatja be és ütközteti a teologizálás kétféle módját: a dicsőség teológusának, illetve a kereszt teológusának gondolkodását. A dicsőség teológusa megpróbál kitérni a kereszt elől, hogy valamit mégis megmentsen az emberi akarat és szabadság, valamint saját teológiája számára. A kereszt azonban nem enged ilyen menekülési utat, mert állandóan leleplezi ezt a teológiát. Aki teológusi küzdelmében hagyja, hogy a kereszt „megtámadja” és „megölje”, az Krisztussal új életre támad, s a kereszt teológusává lesz. Megérti, hogy Isten „önmaga ellentétének látszatába”, a kereszt gyalázatába rejtőzött. Ezt szemlélve immár meghallja Isten szavát: Ez vagy te, ezt tettem érted. A kereszt teológiája tehát a feltámadás teológiája is, mert mindez egyedül a feltámadás fényében érthető meg. E művészi erejű, megdöbbentő és „szemnyitogató” teológia azt akarja látni és láttatni, ami a valóság.

Luther egykori drámai teológiája Forde interpretációjában az olvasó saját drámájává válik. Forde Lutherhez hasonlóan az igehirdetés érdekében műveli a teológiát. E radikális teológia radikális képviselőjeként a 21. századi olvasót is megszólítja, hogy a kereszt elé állítsa. Célja, hogy olvasói is a kereszt teológusai legyenek, hogy ledöntse a nagyokat az ő énjük, a buzgó hívőket pedig saját hitük trónusáról. Hogy valóban a kereszt lehessen „egyedül a mi teológiánk”. Akiket a kereszt így porba döntött, azok immár bátran mondják, hirdetik és énekelik kétezer év óta a kereszt teológusaival, így Pál apostollal, Lutherrel és Fordevel is együtt azt, ami a valóság.

A Luther Kiadó könyvesboltja, 1085 Budapest, Üllői út 24.

Ráday Könyvesház, 1092 Budapest, Ráday utca 2.

Huszár Gál könyvesbolt, 1054 Budapest, Deák tér 4.

Hermeneutikai Kutatóközpont, 1088 Budapest, Reviczky u. 4/c

Dr. Fabiny Tibor (ifj.)