Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 48 - Újra advent

Keresztény szemmel

Újra advent

A címben megfogalmazott gondolat önmagában talán nem sokat mond, de mindjárt érdekessé válik, ha így mondjuk: új advent van. Adventkor szeretünk visszafelé nézni. Emlékek, nosztalgia… Boldog gyermekkor.

Az újhoz való viszonyunk amúgy is elég különös. Azt gondoljuk, hogy az egyházi esztendő nem más, mint ismétlődés, körforgás. De ez tévedés. Isten minden évben nemcsak adventet, hanem új adventet készít számunkra. Mert minden esztendőben más adventre van szükségünk.

Alapvető kérdés, hogy vállaljuk-e az újat. Például új embereket, új környezetet. Új terheket, új próbákat, új nehézségeket. A legtöbb ember bizalmatlanul fogadja az újat; jó példa erre a lábmosás története. Jézus megmossa a tanítványok lábát, és Péter tiltakozik ez ellen. Megijed az újtól, a szokatlantól.

Az egyházi életből is sokszor hiányzik az új. Tudjuk, hogy a világ „muzeálisnak” tart minket. Ez nem baj. De az baj, ha mi is muzeálisnak érezzük magunkat.

Advent legmélyebb értelmét János evangéliuma alapján érthetjük meg: „A szél arra fúj, amerre akar…” (3,8) Az egyház erejének titka az új. És mi ez az új? Az új az, amikor a Lélek szelei fújni kezdenek. Ezt az újat kell megéreznünk a mostani egyházi esztendő kezdetén is. Egyéni, családi és egyházi szinten is sok új dolog történik, és ez sokszor riasztó vagy terhes lehet.

Már idéztük Schäfer képét, amelyen Jézus ül szemben Nikodémussal. Hajnalodik. Jézus a Lélekről beszél – Nikodémus kételkedik. De a képen látni, hogy az ablakon a szél meglibbenti a függönyt.

Mit mond ez a kép a mai adventben nekünk? Azt, hogy a Lélek tud új adventet, új erőt, tartalmat, üzenetet adni ma is. Mert a függöny meglibbenése azt jelenti: Isten Lelke munkába kezd. Ha pedig a Lélek munkálkodik, azt is tapasztaljuk, hogy például minden reggel új erővel szólít meg az olvasott ige. Egy ismert bibliai mondat is meg tud döbbenteni vagy éppen meg tud vigasztalni, le tud csendesíteni – az újdonság erejével szólít meg. Felfedezhetem az újat abban, hogy amikor hétről hétre meggyújtok egy újabb gyertyát az adventi koszorún, az nem csupán egy szép szokás, hanem komoly mondanivalója van.

Ahogyan erősödik a gyertyák fénye, úgy kell egyre növekednie a világosságnak ebben a Jézus közénk jövetelére váró sötét világban is, hogy megértsük advent igazi üzenetét: eljön. Értünk és hozzánk jön el a világ világossága, hogy valóban új adventünk lehessen.

Gáncs Aladár