Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 49 - Keresőkről – keresőknek

e-világ

Keresőkről – keresőknek

Hogyan találhatunk meg valamit az interneten?

Az internet sajátos felépítéséből adódóan egyáltalán nem könnyű benne megtalálni a fontos és lényeges információkat. Bár minden honlapnak van címe, nem létezik hivatalos „telefonkönyv”, ahol minden honlapcím föl lenne sorolva.

A világháló a szabadság jegyében született és működik: egy-egy szervergép tulajdonosának jogában áll, hogy a legkülönbözőbb címeken és témákban tegyen közzé anyagokat. Ezután már a honlapok gazdáin múlik, hogy ezek bekerülnek-e az internetes „vérkeringésbe”. Sok mindent tehetnek ennek érdekében a honlapgazdák; talán a legfontosabb az, hogy lapjaikat bejegyezzék a nagy internetes keresőkbe. Természetesen az egyszerű internetezőknek is meg kell tanulniuk a keresők használatát.

Kétféle keresőt ismerünk; az egyik a „telefonkönyv jellegű” (angolul: directory), amely sokféle témakörre és altémákra bontva tartja nyilván a honlapok címeit, rövid, néhány mondatos leírással. Legismertebb közülük a nemzetközi áttekintésű Yahoo!, melynek címe dir.yahoo.com. Hazánkban talán a legjobb hasonló szolgálatás a www.lap.hu, ahol önkéntesek dolgoznak fel egy-egy témát, és szedik össze az adott tárgykörrel foglalkozó legfontosabb oldalak címét. Megtalálhatjuk az evangélikus oldalak listáját is az evangelikus.lap.hu cím alatt, az Internet Munkacsoport tagjának, Erdélyi Károlynak a szerkesztésében.

A keresők másik fajtáját teljes szöveges keresőnek (search engine) hívják. Ahhoz, hogy lássuk, mire is képesek, meg kell értenünk a működésüket.

Ez a keresőtípus is sok-sok weblap címét tárolja, de nemcsak a főcímet jegyzi meg (például azt, hogy a www.lutheran.hu a Magyarországi Evangélikus Egyház honlapja), hanem „elolvassa” a teljes honlapot a bemutatkozástól kezdve a névtárig, és anyagát a saját adatbázisában őrzi. Sőt időnként felülvizsgálja a honlapok frissítéseit is. Ezek után ha arra „kérem”, hogy keresse meg például Ordass Lajost, akkor a lutheran.hu összes oldaláról, de sok-sok más oldalról is egyszerre kapok majd találatokat. Úgy mondhatnánk, hogy a kereső által ismert összes honlap teljes anyagában (azaz teljes szövegében) tud keresni, ráadásul az egész anyagban egyszerre, egy pillanat alatt. A teljes szöveges keresők közül a legismertebb a Google, melynek magyar kezelőfelülete is létezik, és a www.google.co.hu címen érhető el.

Fontos azonban a keresés mikéntje is, hiszen egy rosszul megadott keresőkifejezéssel akár több százezer találatot is kaphatunk, s annak bizony nem sok haszna van. Igyekezzünk minél inkább tipikus szavakat megadni, és amennyiben a keresőben lehetséges, válasszuk a részletes keresést. Például a Google speciális keresésben kérhetjük azt, hogy minden szó (all words) szerepeljen a találatokban. Ezen a módon minél több szót adunk meg, annál jobban tudjuk szűkíteni a keresésünket.

A fenti keresőkön kívül léteznek olyan tematikus adatbázisok is, melyekben egyedileg tudunk csak keresni, például a menetrendekben (www.menetrendek.hu) vagy az evangélikus névtárban (nevtar.lutheran.hu). Sőt ha egy bibliai igét szeretnénk megtalálni, akkor se a világháló nagy keresőoldalait vegyük igénybe, hanem a Magyar Keresztény Portálon található protestáns új fordítású Bibliában keressünk (www.kereszteny.hu/biblia).

Jó keresést mindenkinek!

Bogdányi Gábor