Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 50 - Második esély Szarvason

Egyházunk egy-két hete

Második esély Szarvason

Megnyitotta kapuit Szarvason advent első vasárnapján a „Tessedikkel a 21. századba – Második Esély Népfőiskola”. A Tessedik Sámuel szellemiségéhez hű oktatási intézmény felnőttképzési központ, amely olyanoknak kínál újabb esélyt, akik újra munkába szeretnének állni, vagy meg akarják tartani a munkahelyüket. Ilyen típusú képzés elindítására a Magyarországi Evangélikus Egyház több mint fél évszázada nem kapott lehetőséget.

Az intézmény beindítását európai uniós támogatás tette lehetővé: a Szarvas-Ótemplomi Evangélikus Egyházközség négy szervezettel karöltve sikeresen indult az Európai Szociális Alap és a magyar kormány által finanszírozott Equal program keretében elnyerhető támogatásért. A társpályázók a következők voltak: a Tessedik Sámuel Főiskola Mezőgazdasági Víz- és Környezetgazdálkodási Kara, a Bihari Népfőiskolai Egyesület, a Középhalmi Evangélikus Misszió Alapítvány és a Szarvasi Ifjúságért Akciócsoport Egyesület. Az öt szervezet együttesen úgynevezett fejlesztési partnerséget alkot; pályázatukat a következő témában nyújtották be: „Az egész életen át tartó tanulás és a »befogadó« munkahelyi gyakorlatok támogatása, amelyek a munkaerő-piaci diszkrimináció és egyenlőtlenségek szempontjából érintett emberek álláshoz jutását és munkában maradását segítik.”

Az új intézmény munkatársai azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy az elkövetkezendő két és fél év alatt hathetes turnusokban 312 embernek nyújtanak képzést. Elsősorban azok jelentkezését várják Szarvas száz kilométeres körzetéből, akiknek elavult, piacképtelen a szakképzettségük, vagy lemorzsolódtak az iskolarendszerből. Ugyancsak várják a munka nélküli nőket és a fogyatékkal élőket, illetőleg a megváltozott munkaképességűeket, az idős munkavállalókat és a roma származásúakat, valamint azokat, akiknek számítástechnikai, vállalkozási vagy angol nyelvi ismeretekre van szükségük.

A képzés a hagyományos iskolarendszerben megszokottól eltérően modulrendszerben zajlik, amely viszonylagos szabadságot ad az egyes modulok tartalmát illetően. A konkrét tananyagot mindig az intézménybe érkező hallgatók előismeretei határozzák meg: tudásszintfelmérés alapján összeállított egyéni fejlesztési tervekkel dolgoznak a képzésben részt vevő munkatársak. A kompetenciaalapú alapkészség-fejlesztés szakmai ismeretekkel és lelki-önismereti modulokkal egészül ki. Az oktatási módszer sem megszokott: az informális képzés tapasztalat- és élményszerző tanulást tesz lehetővé. A képzés célja, hogy a hallgatókban szunnyadó képességeket kibontakoztassa, tudatosítsa, továbbá hogy a körülöttük és a bennük levő értékekre felhívja a figyelmet, és spirituális élményekhez juttassa őket.

Az intézmény a Tessedik Sámuel utcai volt általános iskola felújított épületében kapott helyet. Az avatóünnepség keretében Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület püspöke felszentelte az épületet, majd ünnepi beszédet mondott dr. Őry Csaba, az Európai Parlament képviselője, Gulyás Kálmán egyházi ügyekért felelős államtitkár és Babák Mihály, Szarvas város polgármestere. Az ünnepségen részt vett Lázár Zsolt, az ótemplomi evangélikus gyülekezet lelkésze, a projekt vezetője, illetve számos, a térségben szolgáló lelkész; közreműködtek a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola tanulói.

A november 28-án elindult képzésen huszonöt hallgató – 18 és 55 év közöttiek, közülük tizenhat nő és kilenc férfi – kezdhette meg tanulmányait.

tuskefy