Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 50 - Kézdivásárhelyi művészek kiállítása a Vármegye Galériában

Kultúrkörök

Kézdivásárhelyi művészek kiállítása a Vármegye Galériában

Az Erdély Művészetéért Alapítvány támogatásával időnként a havasok távoli – de szívünkhöz mégis oly közeli – világa költözik a budapesti Belváros egyik csendes kis utcájában lévő kiállítóterembe, hogy hajszás mindennapjainkba néhány szép órát lopjon.

Ezúttal Kosztándi B. Katalin és férje, Kosztándi Jenő – mindketten festőművészek – munkái láthatók. A művésznő a természet valóságos világát, utánozhatatlan szépségét tárja elénk festői vásznakon – talán üzenetként is. „Ez a világom – az életem – a munkám” – így mutatkozott be a kiállítás megnyitóján, miután elhangzott Kulcsár Editnek, a múzeum vezetőjének szép köszöntője és Banner Zoltán művészettörténésznek, az erdélyi lélek, az erdélyi művészet oly közeli ismerőjének megnyitója. De ezt a vallomást vállalja férje, művésztársa is, akinek festményei annyi színben, oly sok megragadó formában – néha nagyon is elgondolkoztató módon – örökítik meg a minket körülvevő környezetet, tárgyakat, legyen az otthonunk, kertünk szépsége vagy éppen magánya. Jellemző, hogy mindkettőjük műveit áthatja a hit.

Kosztándi B. Katalin a népi varrottasok, öltések eredeti motívumvilágát tanította nyugdíjazásig a sepsiszentgyörgyi Népművészeti Iskola kézdivásárhelyi fióktagozataként működő képzőművészeti körben, s ezeket a csodálatos, feledésbe menő motívumokat örökítette meg nem egy nagy festményén is. Mindketten elvégezték a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolát. Kosztándi Jenő a Romániai Képzőművészek Szövetsége Országos Tanácsának tagja, szervezője a Kézdivásárhelyi Elméleti Líceum keretében létrehozott képzőművészeti tagozatnak. Mindketten állandó kiállítók a határokon túl is.

Saját művészi munkájuk mellett lételemük az értékek, a természeti szépségek átmentése a jövőbe, a következő nemzedék számára – legyen az a természet alkotása vagy az emberi kéz által létrehozott népi motívum. A művész házaspár lélekben, művészetében hűséges maradt szülőföldjéhez. A kiállítás megnyitóján az általuk, hiteles művészetükkel teremtett békés hangulathoz jól illeszkedett, a kiállított műalkotások szépségét még közelebb hozta a látogatókhoz Ferencz Éva lélektől lélekig ható, magyarságot összetartó erdélyi dalaival – írhatnám: imájával…

A kiállítás szép óráit sajnos megkeserítette a fájdalom. Az Erdély Művészetéért Alapítvány elnökét, a 71 éves korában elhunyt Demeter Dénes közírót a kiállítás megnyitása előtt helyezték örök nyugalomra a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben. A kiállításon megjelentek néhány néma perccel, főhajtással emlékeztek meg róla.

Schelken Pálma