e-világ
Emlékimaest Csernobil évfordulóján
Mint emlékezetes, a csernobili (Ukrajna) atomerőműben 1986. április 26-án reaktorrobbanás történt. Azóta egyre világosabbá válik – ezt erősítette meg az Európai Keresztény Környezetvédelmi Hálózat (European Christian Environmental Network, ECEN) közelmúltbeli konferenciája is –, hogy a katasztrófa által okozott pusztítás minden korábbinál nagyobb volt.
Az ellenőrizhetetlenné vált reaktorban bekövetkezett detonáció radioaktív anyagokat juttatott az atmoszférába. A radioaktív terhelés nagyságára következtethetünk, ha meggondoljuk, hogy több mint százszorosan meghaladta a Hirosimára, illetve Nagaszakira ledobott atombombáét. A mentésben részt vevő mintegy hatszáz embert hatalmas sugárterhelés érte; közülük harmincegy hamarosan meghalt.
A katasztrófa elsősorban Oroszország, Fehéroroszország és Ukrajna területén éreztette a hatását, néhány nap alatt azonban veszedelmessé vált a helyzet hazánkban is. A különböző forrásokban más-más adatokat találunk arról, hogy hány embert érinthetett a szerencsétlenség. A fehéroroszországi Minszkhez közeli gyógyintézetben tett látogatásom arról győzött meg, hogy a rettenetet csak alábecsülni lehet. A svájci egyházi környezetvédelmi szervezet legutóbbi kiadványában már százezer ember tragikus érintettségét jelzi.
Csernobil iszonyatának huszadik évfordulójára sokan gondoltak, köztük az egyházak is; az Egyházak Világtanácsának Igazságosság, Béke és Teremtés Bizottsága közös imádkozásra szóló felhívást adott ki. A Keresztény Ökumenikus Baráti Társaság vezetői azonnal vállalták az ebben való részvételt. A nagy jelentőségű ökumenikus alkalomra – emlékimaestre – április 30-án, vasárnap 16 órától kerül sor a budavári evangélikus templomban. Így emlékszünk arra a mintegy nyolcezer emberre, akik a katasztrófa következtében haltak meg. Az imaest meditációjának alapjául Annamaria Schröternek, a németországi Jézus-közösség művész tagjának a képe szolgál.
A Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend az emlékest alkalmából szeretettel fordul mindenkihez, pártállásra való tekintet nélkül, és különösképpen felhívja Krisztus-hívő testvéreink figyelmét a környezetvédelem hitből fakadó kötelezettségére. Erről fog szólni az alkalmon a hazánkban korábban zajlott „Csernobil-per” egyik – hivatása szerint orvos – szakértője. Határozott szándékunk ez alkalommal is a minél teljesebb ökumenikus szolgálat biztosítása.
Széchey Béla