Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 19 - Bicentenárium Bonyhádon

Kultúrkörök

Bicentenárium Bonyhádon

Hírek a jubiláló alma mater életéből

A régi gimnázium emlékezete

A sárszentlőrinci evangélikus kisgimnázium 1806 őszén nyitotta meg kapuit, majd 1870-ben az algimnáziumot átköltöztették Bonyhádra. A kétszázadik tanévet több jeles programmal ünneplik a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium tanárai és diákjai.

Legutóbb a tantestület tagjai utaztak Sárszentlőrincre, ahol a régi gimnázium falán bicentenáriumi emléktáblát avattak. Ezt követően a sárszentlőrinci kultúrházban ünnepi közgyűlést tartottak, ahol az iskola vezetősége beszámolt az intézmény életéről. Az ünnepségen a gimnázium két díját adták át. Borbély József-díjat kapott Karl Jánosné Csepregi Erzsébet, illetve Lehr András-díjat Szüsz Jánosné Horváth Ilona, aki több tehetséges sárszentlőrinci gyermeket irányított a bonyhádi gimnáziumba, hogy tovább tanuljanak.

Ezen a napon a diákok is emlékeztek: ötvenen stafétafutásban tették meg a maratoni távot Bonyhád és Sárszentlőrinc között, majd részt vettek a különféle programokon. A Helikon kulturális versenyre készülő diákok ünnepi műsort adtak az újonnan felavatott táblánál, míg a többi tanuló a gimnázium udvarán sportos kerti partin töltötte hasznosan az időt.

Egy szó, mit mondok

A pécsi Harmadik Színházban április 27-én mutatták be a bonyhádi gimnázium érettségiző diákjának, Gajdos Csabának a színdarabját. Az Egy szó, mit mondok című előadás 2004 decemberében debütált a bonyhádi művelődési központban; azóta három alkalommal is bemutatták. A darab történetét az ifjú író-rendező-színész így foglalja össze: „Történet a ’60-as, ’70-es évek Amerikájából. Háború, emlékek, halottak, drogfüggők… Hirtelen megtörő életek. És mindenekfölött a szeretet hatalma.” A téma persze aktualitással bír, a mai fiatalok életébe, problémáiba enged bepillantást. Az első bemutató óta a darab kiegészült egy felvonással, így megtudhatjuk azt is, mi történt a szereplőkkel a háború előtt.

Az ötszereplős színdarab előadói a bonyhádi Vörösmarty Színjátszó Kör középiskolás tagjai. Közülük ketten hivatásszerűen is szeretnék kipróbálni magukat a színházi életben: Váncsa Gábor az idén felvételizik a Színház- és Filmművészeti Egyetemre, Gajdos Csaba pedig újabb színdarabon dolgozik. Ezenkívül egy underground színház megvalósításán töri a fejét; ősszel jelentkezik a Bárka Színház Hajónapló Műhelyébe, és jövőre a színművészeti egyetem színházrendezői szakára szeretne felvételizni.

A pécsi előadás nagy sikert aratott. A fiatalok több színházi szakembert is meghívtak, és számítanak építő kritikájukra, hogy minél színvonalasabban szolgálhassák a közönséget.

Díjeső a Helikonon

A Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium harminckilenc diákja vett részt Keszthelyen az újkori középiskolás helikoni ünnepségek idei kulturális programjain április 27. és 29. között. A kétévente megrendezett diáknapok keretében több kategóriában is megmérettek a bonyhádi gimnazisták, és összesen nyolc minősítés megszerzésével öregbítették kétszáz éves iskolájuk hírnevét.

Arany minősítést nyert a komolyzenei kategóriában Szegedi Ádám szaxofonszólójával, a klarinétkvartett (Stallenberger József, Hucker Anett, Geisz Rita, Schleinig Frida – felkészítő tanáraik Seleljo Jaroszlav és Pecze Gábor), valamint a gimnázium kórusa (felkészítő karnagyuk Stargl Szilvia). Arany minősítést hozott haza továbbá a képzőművészeti kategóriában Lohn Annamária gyöngyfűző, illetve népzenei kategóriában a Büdös Vornyik zenekar – utóbbi a gálaműsorban is fellépett. Ezüst minősítést kapott a Hohl Zsuzsanna – Barcza Szilvia csellóduó, illetve grafikájáért Széchenyi Mónika; Dani Elizabetta pedig bronzot érdemelt ki a népdal kategóriában.

A Helikonon szereplő bonyhádi diákok a verseny előtt a szekszárdi Művészetek Házában is bemutatták tudásukat.

Az idei Helikonon negyvenkilenc énekkar mérte össze tudását. A rendezvény méltó zárásaként – több mint harmincéves hagyományt őrizve – valamennyi kórustag, azaz közel kétezer résztvevő énekelt közösen Ivasivka Mátyás karnagy vezényletével.

Máté Réka