Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 20 - Megtalálom testvéremet…

e-világ

Megtalálom testvéremet…

Ma akkor is legalább nyolc államban élnének magyar protestánsok, ha közülük soha senki nem hagyta volna el városa vagy faluja határát… Ostoba határok sokszorozták meg a magyar protestáns egyházak számát a világban. Az utódállamok területén, illetőleg sokak választott új hazájában, az óhazától netán kontinensnyi távolságban szerveződő magyar egyházi közösségek gyakorta a közös hit, a nemzeti azonosságtudat egyetlen központjává váltak. A már csaknem egy évszázados különélés, a földrajzi távolságok, a globalizáció kikezdte a magyar evangélikusok, reformátusok, unitáriusok közösségeit, kapcsolatrendszerét. A 20. század végén azonban váratlan lehetőséghez jutott a magyar protestánsok közössége…

Az informatikai forradalom eszköztára szolgálja a közeledést, és közelebb hozza az egymástól messzire került testvéreket. A Magyarországi Evangélikus Egyház Internet Munkacsoportja által létrehozott, fenntartott és folyamatosan fejlesztett Protestáns Honlap egyik legfontosabb célkitűzése a testvér és testvér közötti hídépítés. A http://protestans.lutheran.hu címen elérhető honlap a fal leomlasztását, a kapcsolatok újjáépítését is szolgálja. Kérdést is provokál, mely az olvasókhoz, a gyülekezetekhez szól: „Megtalálod-e testvéredet?”

A Protestáns Honlap a Kárpát-medence területén működő történelmi protestáns egyházak múltját, jelenét mutatja be. Az egyre bővülő oldalakon a kisebbségi sorba jutott magyar gyülekezetek mellett az együtt élő német és szlovák ajkú közösségekről is olvashatunk.

Egyházunk Internet Munkacsoportja az Informatikai- és Hírközlési Minisztérium pályázatán elnyert eszközök segítségével létrehozta a Felvidék protestáns múltjának egy kis szeletét bemutató oldalakat, melyekhez angol, német és szlovák nyelvű összefoglalók készültek.

A tartalomfejlesztés egyben kapcsolatfejlesztés is. Révkomárom bemutatása, Jókai Mór életének főbb eseményei, a komáromi Jókai-legendák nem jelenhettek volna meg Oláh Imrénének, a Révkomáromi Református Egyházközség nőegylete elnökének a segítsége nélkül. Hadd ajánljam Oláh Imréné egyik írását e cikk olvasóinak a figyelmébe! Jókai Mór keresztelőjének története csak a Protestáns Honlapon olvasható.

A nagyobb protestáns központok leírása mellett a gyülekezetekre, fontosabb állami és egyéb intézményekre mutató linkek segítségével akár egy virtuális túrán is részt vehet a Protestáns Honlapot böngésző internetező.

Burgenland evangélikus közösségei kitárulkoznak honlapjaikon az interneten szörföző előtt.

Valószínűleg kevesen hallottak a Bákói Szórványmissziós Egyházközségről, mely Bákó, Karácsonykő, Jászvásár reformátusainak a közössége. A bákói oldalról érdemes ellátogatni a Moldvahon zenei portálra, és különleges élményben lesz része annak is, aki megtekinti Oláh Gaál Elvira Bákó megyei fotósorozatát.

A rimaszombati Tompa Mihály Gimnázium, Désichegy, Retteg, Szilágykraszna neve sem sok magyarországi ember előtt ismert, de érdemes megtekinteni e szlovákiai magyar középiskolának és a felsorolt erdélyi gyülekezeteknek a honlapját. Muzeális fotók az egykori pozsonyi evangélikus líceum életéről; az evangélikus múzeum bemutatása; a határon túli gyülekezetek elérhetősége – mindez hű tükre a Kárpát-medencei protestáns gyülekezetek régmúltjának, mindennapjainak.

A kapott visszajelzések is arra utalnak, hogy részben hiánypótló tartalmak jelentek meg a Protestáns Honlapon. Fontos forrásnak tekintik más internetes oldalak, és számos dolgozat elkészítésénél felhasználták a közölt adatokat.

A távolságok relativizálódnak az informatika évszázadában. A Protestáns Honlapon pár másodperc alatt kapcsolat teremthető Felsőőr és Budapest, Komárom és Kolozsvár között.

Ez a honlap missziót tölt be. Ha sokunk életének részévé válik egy-egy távolra sodródott közösség sorsa, ha gyülekezeti kirándulásunk, nyaralásunk úti célját a Protestáns Honlapon is keressük, leomlott szívünkben a fal.

Léránt István