Egyházunk egy-két hete
Ünnepkavalkád
Egyházmegyei vezetők iktatása és jubileumi megemlékezés Orosházán
Az ünnepi eseménysorozatot az orosházi evangélikus templomban tartott hálaadó istentisztelet nyitotta meg, ahol Gáncs Péter, a Déli Evangélikus Egyházkerület püspöke Péld 9,10 alapján – „A bölcsesség kezdete az Úrnak félelme…” – hirdette Isten igéjét. Igehirdetésében egészen új megvilágításba helyezte Reményik Sándor Templom és iskola című klasszikus versét, amikor a hangsúlyt az és kötőszóra téve kifejtette, menynyire fontos lenne, hogy ez az és szócska tartalommal telítődjön meg. A püspök hangsúlyozta, hogy ebből a szempontból milyen egyedülálló az orosházi anyagyülekezet és az evangélikus iskola közötti szoros kapcsolat: az egymásért való élés egész egyházunkra nézve példaértékű módon valósul meg. Beszédében többek között utalt arra is, hogy maga Jézus sem választotta szét soha az evangéliumot a tanításától, és ezáltal számunkra is kijelölte a feladatot, hogy szolgálatunkban a kettő minél jobban kapcsolódjon össze. Egy egyházi oktatási intézmény esetében pedig egyértelmű, hogy „az ige jelenti azt a centrumot, amely köré minden elrendeződhet”, mert – Pál apostol szavaival élve – Krisztusban „van a bölcsesség és ismeret minden kincse elrejtve” (Kol 2,3).
A gondolatmenetet folytatva az újraválasztott egyházmegyei vezetők – Ribár János esperes és Koszorús Oszkár felügyelő – iktatásakor is az és szócskára hívta föl a figyelmet Gáncs Péter. Kiemelte, hogy ennél a párosnál „nem pusztán formalitás a paritás, a világi és az egyházi vezetés egyensúlya”, hiszen immár harmadszori újraválasztásuk titka is a közösen vállalt és megosztott szolgálatban és felelősségben rejlik. Az igehirdetést a megválasztott vezetők iktatása zárta, az egyházmegye lelkészei pedig együtt énekelték a szentháromsági áldást, a confirmát.
Ezt követően került sor az iskola ünnepi közgyűlésére, ahol Jantos Istvánné igazgató köszönetet mondott mindazoknak, akik odaadó szolgálatukkal támogatták az iskolát, majd – „rövid, de jelentős időszaknak” aposztrofálva az iskola újraindulása óta eltelt tíz esztendőt – a progresszív és dinamikus változásokat lehetővé tevő isteni kegyelemről beszélt. Ünnepi köszöntést mondott továbbá Mihályi Zoltánné, a Magyarországi Evangélikus Egyház Oktatási Osztályának a vezetője; Szemerei Zoltán, a Déli Egyházkerület felügyelője; valamint az öregdiákok nevében Jankó Béla, aki megható módon emlékezett az alma materre, amely sosem bánt mostohán gyermekeivel. A felszólalók sorát Ribár János zárta, aki felhívta a figyelmet az együttlét valódi céljára: a hálaadásra, amely egyedül Istent illeti, aki lehetővé tette azt a páratlan metamorfózist, hogy pár év leforgása alatt egy „szimpla” általános iskolából keresztény szellemiségű általános iskola és gimnázium váljék. Ekkor került sor a hagyományteremtő célzattal 2006-ban alapított egyházkerületi hűségérem átadására is. Az elismerést az idén Tóth Lenke és Baranyai Béla vehette át odaadó szolgálatáért.
Az ünneplés a továbbiakban már az iskolában folytatódott az anyagyülekezettől ajándékba kapott harang felszentelésével, majd egy újabb kedves hagyományteremtő szándéktól vezérelve a gimnázium 2004-ben és 2005-ben végzett növendékei emlékfákat ültettek az intézmény udvarán. Ezután emléktáblát avattak a volt evangélikus iskolai tanárok és tanítók tiszteletére, az államosítás előtt végzett diákok nevében pedig dr. Ravasz Magdolna emlékezett az iskola legendás tanáregyéniségeire.
A grandiózus ünnepségsorozatot a diákok parádés gálaműsora zárta, melynek sikeréhez nagyban hozzájárult játékával az iskola egyik tanulója, Claudia Zorbas (képünkön), a mindössze tizenöt éves, de már a világhírnév felé tartó hegedűművész is.
Nánai László Endre
Regionális hozzárendelés: Orosházi Evangélikus Egyházközség