Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 31 - Zöld sziget a Tiszaligetben

A hét témája

Zöld sziget a Tiszaligetben

Újszerű kezdeményezés volt, és sikeresnek bizonyult egy zöld sziget, pontosabban „ökoliget” kialakítása a tábor egyik legfrekventáltabb helyén. A cél egyértelmű volt: felhívni a természet, a teremtett világ védelmének fontosságára a témára fogékony tizen- és huszonéves korosztály figyelmét.

A Szélrózsa-ligetet feltételezések szerint minden második táborlakó felkereste, ha másért nem, egy csésze – méltányos kereskedelemből származó – kávé megkóstolása végett. (Erről jelen lapszámunkban az Ararát című ökológiai rovatban olvashatnak. – A szerk.)

A szervezők célja az volt – árulta el az Evangélikus Életnek Kodácsy-Simon Eszter –, hogy őszintén beszéljenek a fiatalok előtt a teremtéssel kapcsolatos kérdésekről. Hogy éreztessék: az élhető világ fenntartásában, az ismeretterjesztésben az egyháznak szerepe, az egyes személyeknek, így a keresztényeknek pedig felelősségük van.

Attól függően, hogy ki-ki mennyi időt szánt az ökoligetre, eldönthette, hogy elolvassa-e az ismeretterjesztő plakátokat, vagy megtekint-e néhány saját készítésű kisfilmet a természetről, a világról, benne az emberekről; esetleg elhelyezkedik-e a meditációs vagy az olvasósarokban némi szakirodalom kíséretében. Aki végigment az életmód-labirintuson, hasznos tanácsokkal lett gazdagabb.

A táborban szelektív hulladékgyűjtő szigeteket alakított ki egy szolnoki szemétszállító vállalkozás, és mivel nagyon örültek annak, hogy egy egyház kereste meg őket ezzel az ötlettel, díjmentesen biztosították a szolgáltatást a tiszaligeti üdülőközpontban, ahol egyébként nincs szelektív hulladékgyűjtés.

A Szélrózsa-liget segítői a tábor számos pontján helyeztek el a természetvédelemmel, a teremtett világ értékeivel kapcsolatos idézeteket. Ezek közül néhány mosolyt csalt az olvasók arcára, mások a felelősségérzetet voltak hivatva erősíteni. Kodácsy-Simon Eszter szerint a Szélrózsa törzsközösségéhez tartozó korosztályban erős a tenni akarás, ehhez kívántak útmutatást adni olyan elvihető (természetesen újrapapírra, azaz újrahasznosított papírra nyomott) szóróanyagokkal, amelyek egyebek mellett azt írták le, hogy mit tehet egy gyülekezet a teremtett világért.

Előadónak a téma iránt elkötelezett személyeket hívtak meg. A fogyasztói társadalom és a kereszténység kapcsolatáról élénk beszélgetést folytattak a résztvevők Jávor Benedekkel, a Védegylet szóvivőjével és Csanády András Richárd minisztériumi főtanácsadóval. Előadás szólt a környezettudatosság és a vallások kapcsolatáról, valamint a Tisza mentén megvalósítható ökológiai felelősségvállalásról.

Igen sikeresnek bizonyult az ökológiai játszóház, ahol többek között ószövetségi történetekben vagy Jézus példázataiban szereplő növényeket és állatokat lehetett közelebbről megismerni.

Szegfű Katalin