Keresztutak
Tűzhely az arénában
A budapesti helyszín kiválasztása nem volt véletlen. A Chiara Lubich nevével fémjelzett lelkiségi mozgalom, a Fokoláre a második világháború után Olaszországban született, majd elterjedt az egész világon, így hazánkban is. Célja az, hogy tagjainak segítsen megvalósítani a keresztény hit megélését a mindennapokban, hogy ki-ki a maga helyén és a maga eszközeivel tehessen a világ jobbá válásáért.
A Fokoláre egyik ágát alkotják „Isten önkéntesei”. Kialakulásának magyarországi vonatkozása is van. A ma nyolcvanhat éves alapító akkor határozta el, hogy megalakítja Isten önkénteseinek mozgalmát, amikor 1956-ban meghallotta XII. Pius pápa rádióüzenetét, amelyben a katolikus egyházfő az emberi jogok, az igazságosság és a népek szabadságának védelmében emelt szót.
A budapesti összejövetelen jelen volt egy különleges vendég is, a kameruni bangva törzs királynője. (A hazai – világi – meghívottak között volt Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke és dr. Roska Tamás professzor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.)
A magyarországi történelmi egyházak nevében Ittzés János evangélikus elnök-püspök és Tarr Zoltán református zsinati tanácsos szólt a résztvevőkhöz. XVI. Benedek pápa üdvözletét Angelo Sodano bíboros államtitkár levélben tolmácsolta az egybegyűlteknek; a levelet dr. Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek olvasta fel.
A félszázados jubileum alkalmából hazánkban tartott rendkívüli kongresszus – amelyen huszonhét nyelven zajlott szinkrontolmácsolás – elsősorban a hitüket a katolikus egyházban megélőket vonzotta, de emellett nyitott volt más konfessziók, így az ortodox, az anglikán, a muzulmán és a lutheránus felekezetek előtt is. „Hozzám hasonlóan bárki taggá válhat, aki elhatározta, hogy az evangéliumok szerint akarja élni mindennapjait” – fogalmazott a Németországból érkezett, evangélikus Barbara.
A múlt hét szombatján zajlott konferencia jó alapot szolgáltatott ahhoz, hogy résztvevői felelevenítsék a kezdeteket, mérleget készítsenek a mögöttük lévő évekről, és egymás által megerősödve bizakodással tekintsenek a jövőbe. Ugyancsak ezt szolgálták az alapítónak erre az alkalomra írt sorai, amelyeket Valeria Ronchetti, Chiara Lubich egyik első társnője olvasott fel. A Válasz korunk kulturális és közösségi éjszakájára című levélben egyebek mellett arról esett szó, hogy sötétségben élünk. Olyan eszmékre van tehát szükség – hangzott el –, amelyek fényt jelenthetnek, hogy valósággá válhasson Szent Lőrinc római diakónus mondása: „Az én éjszakámban nincs sötétség, hanem minden fényben ragyog.”
Ehhez az kell – hangsúlyozta Chiara Lubich –, hogy a másik emberben Jézust lássuk.
Hogy az elvek miként ültethetők át a gyakorlatba, arról rövid referátumokban számoltak be az előadók. A felszólalók a gazdasági élet, a jog, valamint a politika és a média területén megvalósított kezdeményezéseket ismertettek, hogy mindenki számára világosabbá váljék az egyetemes testvériség gyakorlati oldala.
A gazdasági életről szóló blokkon keresztül bemutatták az úgynevezett „közösségi gazdaság” elnevezésű kezdeményezést, amelynek lényege, hogy a javakat az anyagi-intellektuális-lelki értékteremtés eszközének tekinti. Fontos az adakozás gesztusa: a vállalatok a nyereség egy részét közvetlenül a rászorultakhoz juttatják el.
Isten önkéntesei számára minden a krisztusi szeretet megvalósításának szolgálatában áll. Így a jog az igazságosság és törvényesség eszközévé, a politika a „szeretet szeretetévé” válhat; a média pedig olyan alkotásokat közvetíthet, melyek elkészülte után az alkotók nyugodt lelkiismerettel nézhetnek mind a lefilmezett személyek, mind munkatársaik, mind pedig a közönség szemébe.
Az „embertárs” került a figyelem középpontjába egy, a fekete kontinenst megcélzó projektben is. A találkozón meghirdették a Testvériség Afrikával akciót; ennek keretében egyetemi és szakképzési ösztöndíjakat biztosítanának afrikai fiatalok számára.
Az összejövetel szinte még véget sem ért, amikor bejelentették, hogy már szervezik a következő találkozót. A tervek szerint 2009-ben tartják Sok város egysége az egyesült világért címmel. Addig is mindazok, akik szeptember 16-án nem tudtak elmenni a sportarénába, a http://budapest2006.focolare.org oldalon olvashatják el az előadásokat; a Fokoláre Mozgalomról pedig a www.fokolare.hu oldalon kaphatnak bővebb információt.
– gazdag –