Kultúrkörök
Luther Márton, a reformátor
A wittenbergi Luther-Zentrum vándorkiállítása Budapesten
Luther Márton, a reformátor Budára érkezik.
A vándorkiállítás, amelyet a wittenbergi Luther Központ és Luther Hagyományőrző Alapítvány hozott létre, Pozsonyból érkezett Budapestre. 2003 óta járja a világot, a kanadai Winnipeg után jó néhány más észak-amerikai városban, majd Európa számos helyszínén, Skandináviától Lengyelországig látható volt már.
A kiállítás anyaga a reformátor életének és munkásságának legfontosabb helyszíneit és csomópontjait mutatja be – kortárs dokumentumok nemes másolatainak segítségével. Talán segít pontosítani, árnyalni képünket Lutherről, aki tagadhatatlanul a történelem egyik igen nagy formátumú, talán nem túlzás állítani: napjainkig ható személyisége. Nemcsak protestánsok, de katolikusok, nemcsak hívők, de ateisták számára is megmutathat valamit abból a lendületből, erőből, elhivatottságból, amely lelkét egyháza megreformálására fűtötte. A látogató találkozhat mindazokkal, akik Luther társaiul szegődtek ebben a – gyakran harcos – szolgálatban: választófejedelmekkel, a Cranach festődinasztiával, nyomdászok és metszők név szerint ismert, ám mára arctalan tucatjával, bölcs teológusokkal s nem utolsósorban Katalin asszonnyal.
„E kiállítás szikár és tárgyilagos információs anyagával segíthet minden érdeklődőnek, hogy a Lutherről és a reformációról korábban szerzett ismereteit pontosítsa, a romantikus hatásoktól sem mentes rajongását reális elkötelezettséggé formálja, vagy esetleg meglévő előítéleteit korrigálja… Azt remélem, hogy kiállításunk – éppen aktuális kerek évfordulók által »kötelezővé« tett érdeklődés nélkül is – eléri célját: látogatóink jobban megismerik a világtörténelem egyik legnagyobb személyiségét és az elsősorban az ő nevével fémjelzett eseményt” – olvashatjuk a kiállításvezető előszavában Ittzés János elnök-püspök szavait.
Megismerhetjük a tárlaton Luthert mint tudós teológust – prédikációin, vitairatain keresztül. Láthatjuk gondos kiadású német nyelvű bibliafordításait, melyekkel a későbbi századok tudósainak, irodalmárainak elismerését is kivívta. Találkozhatunk az énekszerzővel és a társadalom égetően fontos kérdései iránt érdeklődő, sőt elkötelezett személyiséggel. Megismerhetjük mint magánembert, barátot, családapát is. Luther ismert vagy kevésbé ismert „arcait”, egyéniségének színeit egy-egy találóan kiválasztott, jelmondatszerű idézet is alátámasztja. (Ezek – a Wittenbergből származó gót betűs feliratok és fordításaik – segítenek eligazodni a kiállítás labirintusában és a vezető szövegében egyaránt.)
Bár életében sosem járt itt, a reformátornak volt kapcsolata Budával. A mohácsi csatában megözvegyült Mária királyné udvari lelkésze Luther híve volt, Wittenbergben pedig mintegy százhúsz magyar diák fordult meg Luther haláláig.
Az Evangélikus Országos Levéltár talán legféltettebb kincse a Jankovich Miklós gyűjteményéből származó autográf végrendelet, Luther második írásba foglalt végakarata. A kiállítás „életében” újdonság, hogy magyarországi bemutatója egy Luther és Magyarország kapcsolatát felvillantó anyaggal is bővült, amelyben, a kölcsönző intézményeknek hála, többségében eredeti műtárgyakkal találkozhat a közönség.
„»Ad fontes« (vissza a forrásokhoz) azt jelenti, hogy a mai kihívásokkal szembesülve igyekszünk saját szellemi és kulturális hagyományainkat megérteni” – írja dr. Christian Krause püspök, a Luther Központ elnöke a vezető előszavában. Ha „csak” ennyi történik, már sokat elért a kiállítás. Luther maga viszont ezekkel a szavakkal bátorította Mária királynét: „…bátran és vidáman tartson ki Isten szent Igéjének Magyarországon történő támogatásában.” Ehhez adjon erőt az olvasóknak, egyházunknak Luther Márton, a reformátor példája.
Luther Márton, a reformátor Budára érkezett.
Isten hozta!
Z. Zs.