Egyházunk egy-két hete
Civil kurázsi
Emlékműavatás Csömörön
A többezres tömeg előtt felszólaló Mátyás Sándortól, az emlékműállítást kezdeményező Gloria Victis Közhasznú Alapítvány kuratóriumának elnökétől az egybegyűltek megtudhatták, hogy Víg János alkotása gyülekezetek, kül- és belföldi magánszemélyek, alapítványok adományaiból, továbbá a csömöri önkormányzat anyagi támogatásával készült el.
A kör alakú talapzaton álló ikeremlékművet a nagyközség temetőjében, az úgynevezett Hősök kertjében helyezték el. Két részből áll, az egyiket a Világfal és a hozzáépített harangláb alkotja, a másik pedig a voltaképpeni ’56-os emlékmű. A kommunizmus az emberiség egynegyedét érintette; ezt hivatott kifejezni a Világfal, amely a kör ívének éppen egynegyedét foglalja el, rajta a felirattal: „A négy kontinensen pusztító kommunizmus 100 milliónyi áldozatának emlékére”. A falon elhelyezett keresztek a gyász és feltámadás keresztény szimbólumai, a szögesdrót pedig a kommunista rendszer „munkamódszerére” emlékeztet.
A hajóorra emlékeztető emlékmű előterében fémből készült ’56-os lyukas zászló látható, a mészkő falon Sinka István írótól vett idézet olvasható. A megdöntött kereszt az áldozatok nyomorúságos sorsát, halálát, mintegy a kereszthordozásukat szimbolizálja. Az ív belső felén Magyarország vésett térképrajzolata látható.
Az avatóünnepségen beszédet tartott a forradalom egyik résztvevője, Wittner Mária országgyűlési képviselő, egykori halálraítélt, az egyházak képviselői pedig imádságot mondtak.
Horváth-Hegyi Olivér
Regionális hozzárendelés: Csömöri Evangélikus Egyházközség