Kultúrkörök
Búcsúzik a Promise
Telefonon folytatom a kutakodást, a zenekar még aktív tagjait próbálom elérni. Baranyay Csabát kérdem, mit jelentett számára annak idején a Promise-ban zenélni. A gitártáborokról mesél és arról, hogy milyen fontosak voltak ezek az ő életében. A zenekar alapító tagjai mind részei voltak a gitártáboroknak is, ezeknek a hangulatában születtek az első énekeik, így a táborok szorosan összefonódtak a Promise elindulásával. Elmondása szerint a ’90-es évekre jellemző volt egyfajta mozgalmi jelleg, amely a táboroknak és a Promise-nak is lendületet adott, és amelynek hatása az egész egyház ifjúsági életére kiterjedt akkoriban.
Az évek során azután ez változott, a gitártáborok abbamaradtak; a Promise pedig ugyan ment tovább, de ez a mozgalmi jellege a tagok elfoglaltságai és a távolság miatt már nem volt megélhető. Bandinak – Aradi Andrásnak – és Csabinak lett először saját családja, aztán lassacskán a zenekar többi tagját is egyre jobban lekötötte a lelkészi szolgálat és a magánélet.
„Nem szerettünk volna saját magunk nosztalgiazenekara lenni.” (Aradi Gyuri)
Gyuri (Aradi György) megfogalmazása szerint az elmúlt tizenöt évért való nagy hálaadó alkalom lesz ez a november 3-ai búcsúkoncert. „Nemes lekerekítése ennek a korszaknak, ami nagyon fontos az életünkben. Nem azért búcsúzunk, mert ne lenne sok meghívásunk. Csak a zenére magára már nem jut elég idő, energia, hiszen időben és térben Kőszeg–Dombóvár–Budapest közt kell balanszírozni.”
Smidéliusz Gábornak november 3-a óriási teher alól való felszabadulás lesz. „Nehéz meghozni egy olyan döntést, ami ennek a történetnek a végére pontot tesz, mert érzelmileg mindenki nagyon kötődik az együtt eltöltött évekhez és élményekhez. Ugyanakkor anakronisztikusnak tűnik a tizenöt éve megírt számainkat ma játszani. A flexibilitás kulcsfontosságú: le kell követni azt, ami a környezetünkben van – ez az ifjúsági munkára is igaz! Lénárt Viktor jelenléte a zenekarban meghatározó volt. Ő mérte fel a legkorábban, hogy ezek a keretek nem vihetőek tovább. Most a zenekarból mindenki újat kezd, ami valahol azért persze a Promise-ban gyökeredzik.”
Testvérében, Andrisban sincs szomorúság a lezárás miatt, inkább hálaadással gondol az elmúlt tizenöt évre. Komolyan veszi annak igazságát, hogy ahol valami lezárul, ott mindig elkezdődik valami új is. A zene ajándék, amellyel szeretne jól élni a továbbiakban is.
Arra a kérdésre, hogy miként érzi magát, Csaba úgy nyilatkozott, „jó kis békességes állapotban” készül a búcsúkoncertre, és hogy „egészséges lezárása lesz ez a dolgoknak”. „Nem születtek már új dalok, és nem tudunk már úgy szólni. Régen rendkívül termékenyek voltunk.”
Oknyomozásom során még rengeteg izgalmas dologra jöttem rá a Promise-szal kapcsolatban. Bocsássa meg a kedves olvasó, hogy a terjedelmi korlátok miatt a közzétételükkel a jövő hétig várni kell! Addig azonban nagy „feladat” vár ránk: részt venni a búcsúkoncerten. Mivel a zenekar tagjai egyhangúlag azt állítják, hogy a Promise kairosza lejárt, valóban elképzelhető, hogy most halljuk utoljára ebben a felállásban zenélni ezeket a remek embereket!
Kérem tehát, hogy mindannyian menjenek el erre a koncertre, és nagyon füleljenek! Én pedig biztosítom Önöket, hogy a következő lapszámban minden kiderül, ami itt nem kaphatott teret…
Frenyó Anna