e-világ
Hálaadás hallatszik onnan és örömnek szava
A Pesti Egyházmegye tiltó határozata ellenére Pest vármegye 1806. augusztus 28-án közgyűlési határozatával megalapította a Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközséget. Budapest legnépesebb, négy templommal rendelkező evangélikus közössége november 8. és 12. között ötnapos bicentenáriumi rendezvénysorozattal emlékezett az elmúlt kétszáz esztendőre. A gyülekezet médiamunkásai gyülekezeti logó tervezésével, a rákosligeti fiókegyház teljes irattárának digitalizálásával, dr. Kósa Pál A Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség története című könyvének a kiadásával, valamint a 200 éve a Rákosmentén című rövidfilmmel készültek az ünnepi alkalomra.
2002-ben jelent meg A templom egere című könyv, melyet Bogdányi Gábor, egyházunk Internet Munkacsoportjának a vezetője szerkesztett. A kötet célja a legkorszerűbb informatikai eszközöknek, az internetnek, az elektronikus levelezésnek a népszerűsítése volt. Az elmúlt évek során gyülekezetünkben az ott leírtak jelentős része megvalósult, az elsők között kezdtük használni az információs forradalom vívmányait.
Gyülekezetünk csatlakozott az evangélikus teleházprogramhoz is. A gyülekezeti teremben elhelyezett számítógépek különösen ifjainkat vonzották mágnesként, de nagy hatással voltak az informatika eszközeit használó gyülekezeti tagokra, a teleház működtetésében jeleskedő testvérekre is.
A jelentős múlttal rendelkező gyülekezet irattára forrásanyag történelmi, helytörténeti kutatásokhoz. E munkát könnyíti meg Debnár László presbiter egyedülálló munkája. A ma egységes rákoskeresztúri gyülekezetben korábban több fiókegyház létezett. Debnár László a teljes rákosligeti irattárat digitalizálta, mely mindenki számára hozzáférhető a gyülekezet honlapján – http://rakoskeresztur.lutheran.hu. A legrégebbi feldolgozott dokumentum 1904-ből származik, a „legújabb” kézirat a múlt század ’70-es éveiből való. A megjeleníthető dokumentumok száma meghaladja az ezret. A fotókkal is gazdagon illusztrált anyagból minden kézirat letölthető képfájlként, jelentős részük szövegszerkesztett fájlok formájában is olvasható.
A publikált dokumentumok közül figyelemre méltóak gyülekezetünk néhai tiszteletbeli felügyelőjének – Sándy Gyulának – a rákosligeti templom építéséhez készült alaprajzai, az alapító irat, valamint a Kovácsovics felügyelő által kézzel írt rákosligeti egyháztörténet.
Dr. Kósa Pál parókus lelkészünk (1934–1974) írta és szerkesztette a Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség története című könyvet, mely 1984-ben a pártállami körülmények között mindössze öt példányban „jelenhetett meg”. A könyv tartalma már legalább tíz esztendeje elérhető az interneten, így nem lehet véletlen, hogy több újságcikk mutatott feltűnő azonosságot a korábban Kósa Pál és szerzőtársai által megfogalmazott mondatokkal. A kötet egyes – a korábbi rákoshegyi, illetve a rákosligeti fiókegyházat érintő – fejezetei is már megjelentek egy-egy jelentősebb gyülekezeti évfordulóra. Ennek ellenére a teljes, 242 oldalas kötet megjelenését sokan várták a gyülekezetben, Budapest XVII. kerületében. A könyv az önálló keresztúri egyházközség megalapítása kétszázadik évfordulójának a tiszteletére, a helyi német kisebbségi önkormányzat anyagi támogatásával jelenhetett meg. A könyvborító, a könyvborítón megjelenített gyülekezeti logó Szettlik Péter munkáját dicséri.
A gyülekezeti honlap – http://rakoskeresztur.lutheran.hu – is fontos kortörténeti dokumentumok forrása. Letölthető az a Filmhíradó-részlet, mely az 1943. november 14-i templomszentelést őrizte meg. E rövid filmrészlet az egyetlen, Túróczy Zoltán alakját megőrző filmfelvétel.
A bicentenáriumi ünnepség tiszteletére készült el Léránt István negyvenperces rövidfilmje 200 éve a Rákosmentén címmel. A filmben felhasználtuk a korábban a gyülekezet által kiadott Megláttam népem nyomorúságát című könyv alapján készült azonos című, Fabiny Tamás által készített riportfilm egyes részleteit. A rövidfilm végén hangzik el az „Üzenet a jövőnek” című rákoskeresztúri „hitvallás”, mely a ma élő keresztúri gyülekezet utódoknak szóló üzenete. A különösen mély hitbéli és gondolati tartalmat Wiszkidenszky András fogalmazta meg.
A „keresztúri médiaműhely” Isten segítségével már készül a folytatásra. A gyülekezet tagjainak a rövidfilm DVD-változatának elkészítése, Debnár László rákosligeti munkájának kiadása, a rákoscsabai irattár digitalizálása, a rákoskeresztúri honlap megújítása és természetesen a teleház életének megélénkítése, újraszervezése ad munkát e téren a következő félév során.
Dr. Léránt István felügyelő