Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 04 - Múltértékelő

Egyházunk egy-két hete

Múltértékelő

Az egyháztörténeti szakcsoport találkozója

Nyoma sem volt még akkor az elektromos írógépnek, a számítógépnek vagy a világhálónak. Néha még a könyvtár is messze volt tőlük. Ám ők, a negyven esztendővel ezelőtt, 1967-ben idősebb dr. Fabiny Tibor kezdeményezésére létrejött egyháztörténeti szakcsoport tagjai – teológushallgatók, lelkészek – mégis vállalták, hogy tanulmányaik, illetve gyülekezeti szolgálatuk mellett kutatják a múlt írásos emlékeit. A jubileum jó alkalmat szolgáltatott arra, hogy a január 17-én hittudományi egyetemünkön rendezett egész napos találkozó keretében felidézzék munkálkodásuk eredményeit, és előretekintsenek a jövőre.

„A fiatalokkal kívánjuk megszerettetni az egyháztörténetet, szeretnénk felhívni a figyelmüket a régi korok értékeire. Szeretnénk, ha megismernék munkásságunkat, és átvennék tőlünk a stafétabotot” – mondotta köszöntőjében dr. Fabiny Tibor. A teológia nyugalmazott egyháztörténész professzora a kezdeteket felidézve arról beszélt, hogy közösségük több lényeges feladatot végzett: számos egyházi folyóiratot feldolgoztak cédulakatalógus formájában szerző, illetve téma szerint. Két fontos dolgozat született: az Evangélikus egyház a magyar államban című, mely az állam és az egyházak között 1948-ban létrejött egyezmény huszadik évfordulójára íródott, valamint az Egyházunk huszonöt éve 1945–1970 című tudományos munka. A szakcsoport tagjai gyülekezeteink történeti névtárának létrejöttéért fáradoztak, a teljesség igényével kísérelték meg összeállítani egy-egy egyházközség lelkészeinek, tanítóinak és felügyelőinek névsorát.

A programban a visszatekintés részét képezte a főhajtás két lelkész-egyháztörténész, néhai idősebb Bencze Imre, valamint néhai idősebb Magassy Sándor előtt. Életükről és munkásságukról ifjabb Bence Imre és Bencze Imréné, valamint ifjabb Magassy Sándor és Keveházi László emlékezett meg.

A jövő felé fordulás jegyében az ankéton Veres Emese-Gyöngyvér néprajzkutató az evangélikus Vallási Néprajzi Munkacsoport tevékenységéről, terveiről és kiadványairól számolt be. A Gyűjteményi Tanács feladatait az elnök, dr. Hubert Gabriella tudományos munkatárs ismertette. Az idén megalakítandó Evangélikus Országos Gyűjtemények zsinat által kijelölt vezetője, Harmati Béla László arról szólt, hogy az eddig külön intézményként működő országos könyvtár, levéltár és múzeum alkot majd működési egységet. Az Evangélikus Országos Múzeum igazgatója ezután 2017 felé címmel a tervekről beszélt. Céljuk, hangzott el, a gyűjteményi infrastruktúra javítása és bővítése, múzeumi kiállítóhely, illetve gyűjteményi raktárak létrehozása. Elképzeléseik szerint egyházművészeti kézikönyv foglalkozna a templomokkal, a néprajzzal és az egyházzenével, továbbá kiadnának egy egyháztörténeti kézikönyvet, valamint felmerült egy protestáns lexikon megírásának ötlete is. Az egyháztörténeti tanszék vezetője, dr. Csepregi Zoltán rektor a reformáció ötszázadik évfordulójának megünneplésére készülvén arra hívta fel a figyelmet, hogy csak a megvalósítható és minőségi projekteken érdemes gondolkodni.

GaZsu