Evangélikusok
„Nemzeti intézeteit csak maga a nemzet tarthatja fönn”
Hunfalvy Jánosra emlékezünk
„A jelenkort sokszor vádolják azzal, hogy egészen az anyagiságba merült, hogy ki-ki csak pénzt hajhász, s egyedül azon kincsek után törekszik, melyeket a tolvajok ellophatnak s a molyok fölemészthetnek.” – Gondolná-e valaki, hogy másfél százados e mondat? Hunfalvy János 19. századi tudós pedagógustól származik. S folytassuk is az ő tollából való mondattal! Az a nemzet, „amely a tudományoktól közvetlen anyagi nyereséget vár, s csakis azokat véli felkarolandónak, melyek neki legnagyobb hasznot látszanak ígérni, valamirevaló tudományossággal és irodalommal sohasem fog dicsekedhetni”. Elanyagiasodott, elgépiesedett, száguldó világunkra teljesen illik e „kép”.
Hunfalvy János 1820. június 9-én született egy felvidéki evangélikus német ajkú közösségben, Nagyszalókon. (Később negyedszázadon át töltötte be a budai ágostai hitvallású evangélikus egyház felügyelői tisztét.) Hatalmas utat tett meg az egyetemi katedráig és az európai hírnévig. A gazdaságföldrajz megalapozójaként sokat tett a tudományok népszerűsítéséért, iskolák létrehozásáért. A Ponty utcai középkereskedelmi iskola megszületéséért is eredményesen fáradozott. Kiváló szakmunkáival – amelyek a kor legszínvonalasabbjai voltak –, tanítói munkásságával, tankönyveivel, egyetemi előadásaival, fordításaival példát állított a tettekben megnyilvánuló hazafiságból. Legfontosabb törekvése az volt, hogy a magyar szellemi termékek méltóan megjelenhessenek külföldön, hűen tükrözzék hazánkat, a színvonalas kinti tudományos munkák, eredmények pedig idehaza is ismertté váljanak.
Gazdasági téren is a haza ügye vezérelte. Úgy tartotta, magyar termékekkel kell megnyerni a kinti „piacot”, azaz hazánknak be kell kerülnie a nemzetközi kereskedelem vérkeringésébe. „Idegen tőke – legfeljebb a szunnyadozó erőket ébresztheti, s a nemzeti jóllét forrásait nyithatja meg, de magába véve naggyá, virágzóvá és boldoggá egy nemzetet nem tett még, s nem is fog tenni soha.”
Kultúránkról, szokásainkról, eredményeinkről tájékoztatni kell a külvilágot – vallotta, de még ennél is fontosabbnak tartotta a tudásalapú társadalom létrehozását. S bár ez a gondolat új keletűnek tetszik, mint láthatjuk, nem az. Példát mutatott az egész életen át való tanulásban és népszerűsítésében is. Szükségesnek tartotta a tudás megbecsülését. Életével is igazolta: itthon és külföldi egyetemeken tanulni, hazahozni a tudást, a megszerzett tapasztalatot és idegen nyelveket ismerni nemcsak hasznos dolog, hanem kötelességünk is. (Ő maga tucatnyi idegen nyelven beszélt, több nyelven írt, és sokból fordított is.) Számtalan tanulmányában, értekezésében mind-mind azt hangsúlyozta, hogy „minden tudomány kimeríthetetlen; azért tanulni kell folyvást az egész életen át”.
Munkaereje teljében, 1888. december 6-án hunyt el Budapesten, családja körében, otthonában. Ma már csak a hely, a fal egy része és nyomokban a kerítés emlékeztet egykori lakhelyére – a már életében is a nevét viselő utcában, nem messze a róla elnevezett iskolától. Kortársai szemében ő volt a magyar földrajztudomány versenytárs nélküli vezéralakja.
Pagurka Anna