A hét témája
Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) és Kollégium (Sopron)
A gimnáziumban jelenleg hétszáztizenöt diák tanul – körülbelül az egyharmaduk evangélikus–, a kollégiumban száztízen laknak. Igaz, nem minden kollégista a Berzsenyi tanulója; egy részük az ugyancsak soproni Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskolába jár, illetve néhány esetben – lelkészi ajánlással – olyan evangélikus gyerekeket is felvesznek, akiknek nincs más lehetőségük a „kiugrásra”. A legtöbb diák a Soproni, a Győri és a Vasi Egyházmegye területéről jön az intézménybe, sokukat mély gyökerek kötik ide; nemegyszer elhangzik az „Ide járt a nagyapám is!” mondat.
„A líceum legfontosabb célkitűzése a Dunántúl evangélikus fiataljainak összegyűjtése” – magyarázza Tölli Balázs igazgató, majd a megkezdett gondolatot így folytatja: „Ezt a feladatát a kollégium nélkül nem tudná ellátni. Missziói szerepénél fogva a kollégiumban talán még fontosabb szolgálat folyik, mint az iskolában. Még úgy is, hogy a régi internátusi jelleg helyett ma már csak hétköznap tudunk hatni a gyerekekre.”
A kollégiumban hetente kétszer van áhítat. A csütörtöki alkalmakat Mesterházy Balázs iskolalelkész, a keddieket mindig más tartja. Elsősorban olyan – nem kizárólag evangélikus – lelkészeket hívnak meg, akiknek hittanosai, ifjúsági órára járó fiataljai a líceumban tanulnak. A második félévben ráadásul két-két teológushallgató egy-egy hetet a kollégiumban tölt, így ők is „csatasorba” állíthatók, és az iskolalelkész is hetente kétszer tart fogadóórát kifejezetten a kollégisták számára.
Minden tanév előtt két-három napos ismerkedési „fészektábor” fogadja az új lakókat; a friss diákok a mindig vidám hangulatú „mujkóavató” keretében mutatkoznak be idősebb társaiknak. A programok sorából természetesen a Mikulás-est, a karácsonyi ünnepség, a farsangi bál és a ballagás sem hiányzik.
A tanulmányi munkát a csoportvezető nevelőtanárok, illetve az iskola több tanára segíti a délutáni és az esti tanórákon, szilenciumokon, felkészítő foglalkozásokon. A kollégisták szabadon használhatják a könyvtárat és a számítógéptermet, hetente kétszer szerveznek nekik sportfoglalkozást, asztaliteniszezhetnek, asztalifocizhatnak, filmklubba, zeneiskolába, a város különböző sportegyesületeibe járhatnak, és a környezeti nevelés részeként gyakran kirándulnak velük.