Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 06 - Nyugállományban, de nem tétlenül

A hét témája

Nyugállományban, de nem tétlenül

Beszélgetés a Nyugdíjasok Budapesti Szövetségének elnökével

Sok magára maradt idős embert gyötör a feleslegesség, az „én már senkinek sem kellek” érzése. Pedig jó néhányan vannak közöttük, akik tudásukkal, tapasztalataikkal nemcsak kortársaik, hanem akár a fiatalabb generációk segítségére is lehetnének. Erre az egyik legjobb bizonyíték az 1989-ben alakult Nyubusznak, azaz a Nyugdíjasok Budapesti Szövetségének a tevékenysége. A civil szervezet elnökével, Barabás Tibornéval beszélgettem Akadémia utcai irodájukban.

– Már a honlapjuk is lenyűgözően sokszínű kínálattal várja az odalátogatókat: jogsegélyszolgálattól a fesztiválokig, számítógép-kezelői tanfolyamoktól a munka nélküli művészek fellépésének megszervezéséig, fórumoktól a szakember-közvetítésig – hogy csak néhányat említsünk – számos szolgáltatással igyekeznek megkönnyíteni az idősek mindennapjait. Hol van minderre lehetőségük?

– A főváros huszonhárom kerületében hetven szövetségi klubunk van, amelynek a fele cégbejegyzéssel is bír. Ezeknek a működését a kerületi önkormányzatok segítik például klubhelyiség biztosításával, anyagi támogatással. Emellett szoros kapcsolatot tartunk fenn a nyugdíjasok országos szervezeteivel, a Vöröskereszttel, az önkormányzati családsegítő szolgálatokkal. Kiemelem a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal kötött együttműködési megállapodásunkat, amelynek keretében a Bűnmegelőzési Osztály munkatársai rendszeresen járnak a nyugdíjasklubjainkba, hogy az időseket különféle tanácsokkal lássák el. Hiszen az egyedül élő nyugdíjasok különösen is ki vannak szolgáltatva a például gázóra-leolvasóként bemutatkozó csalóknak.

– Engem nagyon megragadott a Nyugdíjasok a nyugdíjasokért elnevezésű szolgáltatás, amelyet egy kis ügyességgel a nagyobb településeken az ország bármely pontján akár gyülekezetek szervezésében is működtetni lehetne.

– Ezt a szolgáltatást körülbelül két és fél éve hoztuk létre, mert érzékeltük, hogy nagyon sok tettre kész nyugdíjas van, akiknek nemcsak szabad idejük, hanem komoly szakmai képzettségük is van, és szívesen vállalnak – nem csupán nyugdíjastársaiknál – kedvezményes áron kisebb-nagyobb javításokat. Számos szakma művelője szerepel a listánkon: asztalos, burkoló, cipész, fodrász, fűtésszerelő, gyógytornász, háztartásigép-szerelő, kertész, még kőfaragó-sírköves is van, ezenkívül lakatos, manikűrös, pedikűrös, könyvelő, tévészerelő… Van, aki gyermekfelügyeletet vagy idősek ápolását vállalja. Ezekkel a szakemberekkel nemcsak személyes kapcsolatot tartunk, hanem rendszeresen kikérjük a szolgáltatást igénybe vevők véleményét is, így mindig tudjuk, hogy továbbra is ajánlhatjuk-e őket másoknak.

– Úgy tudom, hogy a fogyasztóvédelem is számíthat a segítségükre.

– Sajnos számtalanszor volt már rá példa, hogy nyugdíjasaink szabálytalanságra bukkantak: például nemegyszer az általuk bemutatott számlákkal tudtuk igazolni, hogy egy-egy üzletlánc akciót hirdető reklámja valótlan. Több alkalommal vették észre azt is, ha egy árun több címke is szerepelt, vagy ha netán az élelmiszerrészlegen a higiénia kívánnivalót hagyott maga után. Ezek fontos észrevételek voltak. A bejelentésünk nyomán az illetékes hatóságok megtették a kellő intézkedéseket – ez minden vásárló érdeke is.

– Amikor beléptem ide az irodába, a többi helyiségben is nagy nyüzsgést tapasztaltam.

– Hétköznapokon nemcsak telefonon kérhetnek tőlünk segítséget, hanem személyes ügyintézésre is van lehetőség. Jogsegélyszolgálatunkon ügyvédek segítenek a jogi természetű problémák megoldásában, például szerződések megfogalmazásában vagy peres ügyekben; de tudunk segíteni akár a nyugdíjbiztosítással kapcsolatos ügyekben is. Emellett különféle munkabizottságokban is jelen vagyunk: említhetem, hogy részt vettünk a Civil Alapprogram előkészítésében, rendszeresen tárgyalunk és egyeztetünk a kormánnyal, kiállva a nyugdíjasok jogaiért. Ragaszkodtunk például a hatvanöt év felettiek ingyenes utazásához vagy a tizenharmadik havi nyugdíjhoz. Az Idősügyi Tanácsban is aktív a részvételünk.

– Gondolom, rengeteg terv és ötlet vár még megvalósításra. Említene egyet-kettőt ezek közül?

– Az utóbbi időben ismét nagy az igény a gyermekfelügyelői szolgáltatás iránt, szeretnénk ezt felfrissíteni. Most keressük a jelentkezőket. Ezenkívül előkészítettük az idén zajló hallás-szűrővizsgálatokat, az inkontinencia kérdéskörét tárgyaló előadás-sorozatot, illetve igyekszünk segítséget nyújtani a látásproblémákkal küszködőknek.

Boda Zsuzsa