Egyházunk egy-két hete
Isten megpróbált szolgája – máig ható vigasztaló énekköltőnk
Az emlékező istentiszteletet Trajtler Gábor orgonajátéka keretezte, majd H. Hubert Gabriella, az Evangélikus Országos Könyvtár tudományos munkatársa Megközelítési utak Paul Gerhardt költészetéhez címmel tartott előadásában ötféle megközelítésben idézte fel az énekköltő életútját, személyisége és költészete titkát. Szólt az emberről, aki példaértékű, következetes, hitből táplálkozó utat járt végig, a megpróbáltatások és sorscsapások alatt sem tört meg (szüleit, feleségét, gyermekeit korán elveszítette), sőt vigasztaló sorokat vetett papírra, bizonyságául annak, hogy az isteni gondviselésben szilárdan bízva a hívő keresztény ember élete biztonságban van. „Százharminchét német nyelvű költeményéből százhuszonnégy egyházi ének, s valamennyi kiforrott műalkotás” – mutatott rá Hubert Gabriella. Izgalmas az énekek teológiai, tanító mondanivalójának feltárása is, hiszen Gerhardtnál „a teológia élővé válik”. Ihletői majd mindig bibliai szakaszok, zsoltárok. Retorikai-homiletikai szempontból vizsgálva azt látjuk – hangsúlyozta az előadó –, hogy nála hitvallás és lelki építés elválaszthatatlanok egymástól. Énekeivel lelkigondozói szolgálatot is végzett.
Tisztán költészeti vizsgálódásunk eredményeként megállapítható a tény: Gerhardt költészetének örök értéke, hogy „az érzelmek hangja, a kegyesség formai eleganciával párosul”. A nyelvi szépségeken keresztül tükröződik az isteni szépség… „Bonyolult egyszerűsége” mindenki számára megközelíthetővé teszi népdalszerűen szép énekeit.
Az előadó két kedvelt énekünkön keresztül (Már nyugosznak a völgyek és Mint fogadjalak téged) mutatta be a barokk költőt. Végül a zenei megközelítés maradt: több éneke már a 17. században helyet kapott az istentiszteleteken. Bach műveiben nemegyszer megjelenik egy-egy Gerhardt-versszak a gyülekezet énekeként. Az emlékünnepen énekelt 342. ének is annak bizonysága, hogy zenei dimenzióban maradandót alkotott.
Az istentiszteleten Hafenscher Károly hirdette az igét Zsolt 37,5 („Hagyd az Úrra utadat, bízzál benne, mert ő munkálkodik”) és Lk 23,46 („Atyám, a te kezedbe teszem le az én lelkemet!”) alapján. Igehirdetésében rámutatott: Gerhardt kategorikusan elutasította volna a középpontba állítást. Mégis szabad róla prédikálni, „mert róla szólva Istenről beszélek, őt hirdetve Istent magasztalom, őt középpontba állítva Isten kegyelméről tanúskodom”. Isten eszközei, így Paul Gerhardt is a velük, bennük, általuk cselekvő Úr eszközei és jelei – hangsúlyozta az igehirdető. Máig tartó hatásának titkát kutatva az említett 342. (egyik legnépszerűbb) énekünk sorait idézve a lelkész szólt a bizalomról, melynek hiányától korunk különösen is szenved.
Az énekköltő tanúságtétele reményt adhat számunkra: „Isten megelőlegezte bizalmát. Mi azért bízhatunk emberekben, jövőben, Istenben, mert Urunk szívünkbe ültette a bizalom csíráját.” Rábízni magunkat Istenre az útkeresésben, a megoldáskeresésben, a kríziskezelésben, a jövő formálásában, tervezésében és elfogadásában – ez Gerhardt bizonyságtétele, egy megpróbált és Istenéhez mindig hű, érzékeny léleké, aki áldássá lehetett, s erőt, reményt ad soraival új, Istent kereső nemzedékeknek.
Végül J. S. Bach 32. kantátája (Liebster Jesu, mein Verlangen – Édes Jézus, hozzád vágyom) hangzott el a Lutheránia ének- és zenekar előadásában, dr. Kamp Salamon vezényletével. A zárókorál egy 1647-ben írt Gerhardt-korál 12. strófája volt: „Uram, nyisd meg nekem kegyelmed és jóságod kapuit.”
Köszönhető volt ez a gondosan öszszeállított ünnepség nem utolsósorban a két fő szervezőnek, Zászkaliczky Zsuzsannának és dr. Kertész Botondnak, az Evangélikus Országos Gyűjtemények munkatársainak.
Kőháti Dóra
Regionális hozzárendelés: Pesti Evangélikus Egyház Deák Téri Egyházközség